Výlety po cestě

Zatímco cesta na penzion je popsána tady, na téhle stránce Vám dáme několik tipů na zpáteční cestu. Pokud nespěcháte, stojí za to jet po „staré silnici“, kudy se jezdilo, dokud nebyla dálnice. Mimo sezónu a pokud je malý provoz, najedete asi hodinu navíc, ale ušetříte za mýtné na dálnici. A hlavně si můžete cestou prohlédnout několik krásných míst...

Peručko jezero

Peručské jezero (Peručko jezero) leží na řece Cetina. Nachází se 16 km severozápadně od Sinje směrem k městečku Vrlika. Bylo vybudováno pro potřeby hydroelektrárny Peruča. V jezeru, které je v nadmořské výšce 360 m, je hluboké 64 m a dlouhé 20 km, je nadrženo kolem 500 mil. m3 vody. Oblast jezera je příjemná pro koupání. V poslední době se zde pořádají regaty.

Knin

Vodopád na řece Krka ve Kninu. Těsně před Kninem uhýbáte okolo rybárny (to jsou ty nádrže na obrázku) doprava a přijedete pod vodopád. Část vody řeky Krka si bere hydroelektrárna ukrytá ve skále, ale zbytek křišťálově čisté vody se řítí přes skály k zemi...
Na druhém břehu řeky vede cesta i nad vodopád a také na vedlejší vrch Gradina s křížovou cestou a památníkem, ze kterého je úžasný výhled.

Plitvička jezera

Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500 - 640 m, v oblasti Lika. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Plocha 295 km2 (z toho hladina jezer 2 km2). Národní park od r. 1949, na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO od r. 1979. Jedinečný přírodní jev nejen v rámci Chorvatska.
Více informací lze najít na stránkách NP Plitvice (www.np-plitvicka-jezera.hr), kde jsou k dispozici i interaktivní mapky.
Zastavit se zde a projít nejkratší trasu, zabere asi 4 hodiny a pořádně si prohlédnout Plitvická jezera, znamená strávit zde alespoň víkend.

Slunj

V obci Slunj se do řeky Korana vlévá krásným vodopádem říčka Slunjčica. Korana je řeka, která vytéká z Plitvických jezer. Nad soutokem je postaveno několik mlýnů, vodu k nim přivádí stavidla a náhony. Okolí je krásně upraveno, v areálu je i restaurace a prodejna suvenýrů. Slunjčica několika vodopády padá do kaňonu Korany a ve stoupající vodní tříšti se ukazuje duha...

© 2019 Penzion Don Felder, EWE s.r.o. Ústí nad Orlicí - Webmaster

Goparking

Facebook - staňte se fanoušky