Dračí jeskyně u Bolu

Dračí jeskyně u Bolu neboli Drakonjina se nachází ve vnitrozemí ve svahu nad mořem, nad zátokou Murvica, 6 km západně od Bolu. Z Murvice se k ní dá vystoupit upravenou pěší stezkou přibližně za 45 min. Cesta vede kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančić.
V jeskyni, 250 m n.m., byl od 16. stol. poustevnický klášter. Mniši a mnišky, prchající před Turky z pobřeží, našli útočiště na poměrně bezpečném ostrově Brači, část mnichů právě v dnešní Dračí jeskyni.
Do 20 m dlouhé jeskyně se vešla malá kaplička, cely mnichů i společné prostory této klášterní komunity. Zevně zdobí stěny jeskyně reliéfy s drakem, které jí daly jméno, spolu s měsícem a symboly starých kultů. Dříve se předpokládalo, že je vytesali mniši, když se sem přistěhovali, ale v poslední době se spíše předpokládá, že dračí výzdoba exteriéru jeskyně je mnohem starší, že pochází z pohanských dob. Mniši nepochybně vyzdobili interiér jeskyně náboženskou tématikou, především náměty z Apokalypsy. Sluneční paprsky, které před polednem pronikají do jeskyně, ozařují jeden z reliéfů.Celej vchod do jeskyně, včetně dračí plastiky, je uzavřen pevnou kovovou mříží, takže bez průvodce se nelze dovnitř dostat. Je tedy třeba se buď zúčastnit výletu organizovaného cestovní kanceláří v Bolu, nebo se dohodnout s turistickým sdružením v Bolu, takže pro případ horšího počasí, myslím, dobrej tip na výlet ahoj Vasa
Autor: Vasa E-mail: ravlyk@seznam.cz Datum: 17.01.2010 11:01:11 Zobrazeno: 2900x

Další zajímavé články:

© 2020 Penzion Don Felder, EWE s.r.o. Ústí nad Orlicí - Webmaster

Goparking

Facebook - staňte se fanoušky