V Chorvatsku se nekouří :-)

Vašek Ravlyk, 16.4.2010 přečteno: 5592x

Od roku 2009 se nesmí kouřit v chorvatskejch restauracích a nyní taky ani v kavárnách a barech. Kouření je teď možný jenom na venkovních zahrádkách a terasách bez pevných stropů.
Před týdnem skončilo přechodný období, kdy bylo ve vnitřních prostorách kaváren a barů povoleno kouření. Zákon o zákazu kouření v restauracích, kavárnách, barech a klubech začal platit loni v květnu, ale na nátlak majitelů byla pro kavárny a bary odložena jeho platnost, aby měli čas přizpůsobit svá zařízení podmínkám zákona.
Kavárny větší než 50 m2 a všechny restaurace musí být nekuřácké, ale pro kuřáky mohou být vyhrazeny zvláštní kuřárny, v nichž si však nelze objednat jídlo ani pití, s tak výkonnou ventilací a filtrací vzduchu, aby kouř neobtěžoval ostatní hosty. V případě, že se majitel rozhodne zřídit takovou kuřárnu musí ji schválit Ministerstvo zdravotnictví.
Majitel menší kavárny do 50 m2 si může vybrat, jestli dovolí kouření ve svém podniku. Pokud chce prohlásit kavárnu za kuřáckou, musí zajistit dostatečnou ventilaci a požádat Ministerstvo zdravotnictví o souhlas, což je docela komplikovaný, ale schůdný.
Pokuta za porušení zákazu je pro kuřáka 1000 kun. Číšník, kterej hosta neupozornil na zákaz kouření, může zaplatit pokutu od 500 do 1000 kun a vlastník kavárny od 5000 do 15000 kun.
Už od roku 2008 v Chorvatsku platí zákaz kouření na veřejných místech - ve zdravotnických zařízeních, školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních, na nádražích, zastávkách a dalších veřejných místech.Musím říct, že osobně v tomhle Chorvatům dost fandím a když už je ke karlovačku chuť na cígo, klidně venku. Čauec V