Pravda a mýty o Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 15.6.2024 přečteno: 48x

Celé jaro nás všechna media informovala o tom, že do Chorvatska z důvodů vysokých cen letos nikdo nepojede. A pravda ?
O letošní dovolenou v Chorvatsku je enormní zájem. Podle Michala Vebera, výkonného ředitele Asociace cestovních kanceláří České republiky (AKP ČR) za tím stojí i prodlužující se sezona. Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko, prezentoval statistiky, které tento trend potvrzují. „Určitě letos věříme tomu, že se (rekord) překoná, protože už teď je tam nejenom nárůst objednávek a prodejů, ale také je vidět, že lidé, kteří do Chorvatska jezdí, využijí toho, že se tam už teď dá koupat, není ještě plná sezona, odpovídá tomu nižší cena a méně turistů,“ řekl Michal Veber, výkonný ředitel AKP ČR.

„Jak je ta sezona delší, spousta seniorů přišla na to, že může cestovat už v květnu,“ dodal Veber s tím, že tomu také napomáhají lepší dopravní možnosti – „mizí blok jezdit do Chorvatska autem“, letecká doprava je dostupnější.Tuto tezi potvrzují také statistiky. „Vloni Chorvatsko navštívilo téměř 850 tisíc turistů z České republiky a tímto převýšili co do počtu příjezdů o 6 procent výsledky roku 2019 – posledního roku před vypuknutím pandemie. Čísla za necelých prvních pět měsíců tohoto roku potvrzují, že Chorvatsko zůstává i nadále pro Čechy oblíbenou destinací. Doposud jich přicestovalo jen od začátku roku (pozn. údaje do 18. května 2024) více jak 36 tisíc, což je o 11 procent turistů více než ve stejném období minulého roku,“ prezentoval aktuální statistiky Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.
Chorvatsko navíc přes inflační vlnu téměř nezdražilo.
Dovolenkáři vybírají pobyty na Makarské nebo Dalmatské riviéře, ale též v okolí Zadaru, či Istrii. Z letovisek u leteckých zájezdů jsou například populární hotely v Primoštenu, Drveniku nebo také na ostrově Brač nebo Hvar v Dalmácii.„Co se týče cen paliva, myslím, že minulý týden to bylo levnější nebo stejné jako v Čechách,“ řekl Blesk Zprávám Mlačić.
Ministerstvo zahraničních věcí turistům doporučuje, aby se zaregistrovali v systému DROZD. „Ministerstvo zahraničních věcí silně doporučuje se před každou cestou do zahraničí řádně zaregistrovat v systému DROZD a prostudovat si informace k příslušné zemi v Rozcestníku na webu MZV,“ informoval Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru MZV.

„Prostřednictvím systému DROZD pak ministerstvo v případě krizové situace rozesílá upozornění, varování a další důležité informace, které pomáhají českým občanům při rozhodování, jak se v mnohdy život ohrožujícím okamžiku zachovat,“ dodal Pešek.Dále uvedl, že konzulární jednatelství bude mít letos Česko otevřená ve Splitu od 15. června do 30. září, v Rijece od 1. července do 31. srpna a v bulharském Burgasu také mezi 1. červencem a 31. srpnem. Čeští policisté budou podle něj hlídkovat v chorvatských městech Omiš, Vodice a Šibenik.
Hrozí tedy v Chorvatsku turistické poplatky?

V souvislosti s nadměrným zájmem o Chorvatsko také vyvstává otázka, zdali je v plánu na některých místech zavést turistické poplatky, podobně jako v Benátkách. „Byl nějaký návrh, ale to v sezoně 2024 nebude fungovat,“ upozornil Blesk Zprávy Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení.
Padla také otázka ohledně turistického zákona. „Turistický zákon, to je dlouhý proces. Všechna malá města v Chorvatsku ho budou mít, takže všechna malá města musí udělat analýzu,“ uvedl Mlačić.Podle ředitele Chorvatského turistického sdružení bude potřeba zjistit, kolik vody a elektřiny je v daném městě potřeba a jaká musí být infrastruktura. Dodal, že stát něco udělal, ale další proces si města budou muset udělat jednotlivě. „Udělají analýzu – to bude trvat rok, dva, tři. Takže si myslím, že zákon začne prakticky fungovat nejdřív v roce 2026,“ sdělil Mlačić.
Takže, vezměte dovolenou, pár věcí a vyrazte k moři, třeba k nám na penzión, budeme se těšit :-) Vašek

Novinky na penzionu Don Felder

Vašek Ravlyk, 13.5.2024 přečteno: 400x

Po mnoha letech dochází ke změně na pozici správce penzionu, kdy z osobních důvodů odchází Milenka Antonijevič a nově přichází Richella Dee Reić.
V Selce žije pět let a s manželem si otevřeli obchod s lahůdkami s názvem Delish, který propaguje chorvatské organické a domácí produkty.
Než se přestěhovala do Selcy, byla správcovou apartmánů ve Splitu a také dvou vil a dvou apartmánů na ostrově Čiovo.Takže žádný zajíček ale zkušená, schopná mladá žena.Po vzájemné dohodě s Richellou zveřejňuji její profilovou fotografii aby bylo jasné na koho se obracet se svými přáními, či problémy. Držte jí palce, na novou práci se těší a doufám, že budou důstojnou nástupkyní za Milenku. Hezký večer všem a těšíme se na vás na Brači Vasa

Česko - chorvatský slovníček pro turisty

Vašek Ravlyk, 18.4.2024 přečteno: 280x

Blíží se nám dovolené, tak malá inspirace pro delší víkendy. Chorvaty vždy snaha o komunikaci v jejich mateřštině velmi potěší.
Zde je seznam 100 nejpoužívanějších turistických slovíček v česko-chorvatském slovníku:

Ahoj - Bok
Ano - Da
Ne - Ne
Dobrý den - Dobar dan
Dobré ráno - Dobro jutro
Dobrou noc - Laku noć
Prosím - Molim
Děkuji - Hvala
Ano, prosím - Da, molim
Ne, děkuji - Ne, hvala
Kde je...? - Gdje je...?
Kolik to stojí? - Koliko to košta?
Jídlo - Hrana
Pití - Piće
Restaurace - Restoran
Hotel - Hotel
Pláž - Plaža
Autobus - Autobus
Letiště - Zračna luka
Vlak - Vlak
Bankomat - Bankomat
Peníze - Novac
Směnárna - Mjenjačnica
WC - WC, zahod
Pomoc - Pomoć
Nemocnice - Bolnica
Policie - Policija
Turista - Turist
Mapa - Karta
Město - Grad
Vesnice - Selo
Hora - Planina
Moře - More
Jezero - Jezero
Řeka - Rijeka
Ostrov - Otok
Památka - Znamenitost
Vstupenka - Ulaznica
Plavat - Plivati
Slunce - Sunce
Písek - Pijesak
Voda - Voda
Pivo - Pivo
Víno - Vino
Káva - Kava
Čaj - Čaj
Zmrzlina - Sladoled
Restaurace - Restoran
Menu - Meni
Snídaně - Doručak
Oběd - Ručak
Večeře - Večera
Maso - Meso
Ryba - Riba
Kuře - Piletina
Zelenina - Povrće
Ovoce - Voće
Chléb - Kruh
Sýr - Sir
Máslo - Maslac
Džem - Marmelada
Sůl - Sol
Pepř - Papar
Lékárna - Ljekarna
Slunečník - Suncobran
Koupelna - Kupaonica
Ložnice - Spavaća soba
Klimatizace - Klima uređaj
Televize - Televizor
Internet - Internet
Wi-Fi - Wi-Fi
Telefon - Telefon
Fotografie - Fotografija
Kamera - Kamera
Film - Film
Fotoaparát - Aparat za fotografiranje
Památka - Spomenik
Kostel - Crkva
Hrad - Dvorac
Muzeum - Muzej
Park - Park
Zahrada - Vrt
Zoo - Zoološki vrt
Nákup - Kupovina
Trh - Tržnica
Suvenýr - Suvenir
Dárky - Pokloni
Taška - Torba
Šperky - Nakit
Tričko - Majica
Plavky - Kupaći kostim
Šortky - Kratke hlače
Boty - Cipele
Sandály - Sandale
Sluneční brýle - Sunčane naočale
Klobouk - Šešir
Deštník - Kišobran
Letecký lístek - Avionska karta
Výlet - Izlet
Průvodce - Vodič