Vánoční zvyky na Brači

Vašek Ravlyk, 24.12.2011 přečteno: 3719x

Tak jako u nás jsou i na Brači vánoce ve znamení dárků a vánočního stromku. A stejně jako u nás předchází vánočnímu obdarovávání mikulášská nadílka 6. prosince - sv. Mikuláš dává hodným dětem dárky do holinky, jeho průvodce, čert Krampus, pak těm zlobivým dává pod polštář rákosky.
Tradičním dárkem je na Brači ale i v celém Chorvatsku ozdobené jablko tzv. božićnica, kterým obdarovávají kluci své dívky.
Vánoční stromek není, stejně jako u nás, stará tradice. Stromek se začal zdobit až ve druhé polovině 19. stol. První stromky však byly listnáče! Teprve později úplně ovládly pole jehličnany. Nejprve se místo ozdob používalo ovoce,včetně sušenýho, ořechy, cukrovinky, později se přidaly skleněné a jiné ozdoby.
V jadranském přímoří se domy zdobily snítkami šalvěje a břečťanu nebo také borovými větvemi.
Jesličky se původně vyráběly ze dřeva nebo z hrnčířské hlíny a byly jen v kostelech.
Ve výzdobě domů hrála velkou úlohu sláma jako symbol Ježíšova narození v Betlémě na slámě. Sláma se rozprostírala pod jídelním stolem a částečně i pod ubrus na stole, ze slámy se pletly věnce a jiné výzdoba. Večer se rodina sesedla na slámu u stromečku. Odtud pak odcházela až na půlnoční mši. Stále dodržovaným zvykem je rozsvěcení svíček na stromečku nebo u stromečku. Světlo svíček symbolizuje světlo, které přinesl Ježíš.
Kdysi byl na Štědrý den,běžný úplný půst. Velká slavnostní bohatá večeře bývala až 25. prosince, na Hod Boží. Od půstu 24.12. se již většinou upustilo.
Ještě jeden vánoční zvyk býval běžný, a to zapalování tří velkých polen, který symbolizovaly Sv. Trojici. Když polena začala hořet, zapalovaly se od nich všechny svíčky v domě. Lidé věřili, že oheň z těchto polen zajistí domu vše dobré a ochrání jej.Takže zapalujte a těšte se na jaro a léto, na Don Felderovi se dočtáte změn v apartmánu číslo dva :-) čauec hezké vánoce V:-)