Abramovič u Dubrovníku

Vašek Ravlyk, 12.12.2015 přečteno: 2851x

Jachta miliardáře, ruského magnáta a majitele londýnského fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče se na Jadranu objevuje každý rok a kdekoli zakotví, budí velkou pozornost. Všichni kolemjdoucí a kolemjedoucí zastavují, fotografují a nevěřícně zírají na plavidlo jak z říše snů. A není divu!
Jachta "Eclipse", dlouhá 164 metrů, je v současné době druhou největší soukromou jachtou na světě. Prvenství před dvěma roky získala jachta "Azzam" o délce180 metrů, kterou vlastní šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, prezident Spojených arabských emirátů a jeden z nejbohatších mužů planety.
Jachtu na zakázku vyrobila v roce 2009 hamburská loděnice Blohm + Voss a po všech úpravách stála údajně 1,2 miliardy dolarů, ale odhady se výrazně liší. Je vybavená vším, na co si člověk vzpomene. Důraz je kladen nejen na nevídaný luxus, ale i na bezpečnost. Plující pevnost má neprůstřelný trup a skla, detektory pohybu, silné lasery a miniponorku jako únikovou variantu pro případ útoku na loď. O provoz se stará 70 členů posádky. Je tu k dispozici 24 pokojů pro hosty, konferenční sál, sauny, bazény, taneční sál, dva helioporty, otevírací dok v trupu pro motorové čluny a skútry a spoustu dalších vymožeností.
Začátkem září "Eclipse" kotvila na moři před jihodalmatských Dubrovníkem.
A ještě pikantnost o tankování. Jachta Eclipse potřebovala doplnit pohonné hmoty. Tankování do zakotvené lodi proběhlo v dubrovnickém přístavu Gruž, na stání pod Mostem Dr. Franja Tudjmana. Celých čtyřicet hodin trvalo tankování 750 000 litrů pohonných hmot ze čtyřiceti objednaných cisteren. Takovému množství paliva odpovídal i účet na jeden milion eur. Tak to mu tedy opravdu nezávidím :-))) Vašek