Brač je NEJJJJ

Vašek Ravlyk, 3.4.2019 přečteno: 1580x

Brač, třetí největší chorvatský ostrov, je jeho obyvateli a mnohými jeho návštěvníky považován za nejkrásnější z jaderských ostrovů a ostrůvků.Je krásným chorvatským ostrovem jako stvořeným pro trávení příjemné odpočinkové dovolené. Můžete se zde vypravit na putování za krásnými památkami, vystoupat na nejvyšší horu, obdivovat nádhernou přírodu či odpočívat na pláži. Jedná se tak o ideální dovolenkovou destinaci, která leží v poměrně příjemné dojezdové vzdálenosti od České republiky. Krásy Brače tak můžete snadno objevovat i vy, a to třeba hned toto léto.A kam se tedy na ostrově určitě vypravit ?

Supetar
První zastávkou většiny návštěvníků ostrova je městečko Supetar, do nějž míří trajekty z pevninského Splitu. Supetar je se svými přibližně čtyřmi tisíci obyvatel největším městem a hlavním centrem ostrova. I přes svou poměrně malou rozlohu se Supetar pyšní jedinečným kouzlem a elegancí. Můžete se zde projít po krásné pobřežní promenádě, navštívit některou z městských oblázkových pláží či obdivovat zdejší památky, mezi něž patří například farnost Zvěstování Panny Marie či věž s hodinami Leroj.

Postira
Jen přibližně deset kilometrů od Supetaru můžete nalézt další z krásných bračských městeček. Je jím rybářské město Postira, které se od roku 2012 může pyšnit přímým lodním spojením se Splitem. Postira je domovem krásných oblázkových a skalnatých pláží, borových hájů i zajímavých památek, z nichž za zmínku stojí například kostel svatého Jana Křtitele pocházející ze 16. století. Nedaleko od městečka leží například oblíbená zátoka Lovrečina se zříceninou křesťanské baziliky či klášterní komplex ležící v oblasti Mirje.

Pláž Lovrečina
V bezprostřední blízkosti Postiry můžete nalézt nádhernou zátoku Lovrečina se stejnojmennou písečnou pláží. Jedná se o jednu z vůbec nejoblíbenějších chorvatských pláží, která se pyšní velmi jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Na pláží můžete najít restauraci, kavárnu a také cypřišový les poskytující příjemné stinné posezení. Přímo nad pláží se majestátně tyčí zřícenina křesťanské baziliky, která nabízí výhled na zátoku a dotváří kouzelnou scenérii malebné zátoky.

Škrip
Pokud budete chtít navštívit tu úplně nejstarší bračskou obec, budete se muset vypravit na jih od Supetaru, kde leží starobylá vesnička Škrip. Právě zde se můžete seznámit s dlouhou historií ostrova i s jeho tradiční kulturou. Pomůže vám s tím řada zajímavých památek a archeologických nálezů, z nichž za zmínku stojí například městské opevnění, nejrůznější sarkofágy či středověké hrobky.

Jeskyně Kopačina
Po stopách té nejdávnější historie se můžete vydat do jeskyně Kopačina, která je místem významných archeologických nálezů svědčících o osídlení oblasti již v období paleolitu. V jeskyni byly nalezeny kamenné nástroje i kosti divokých zvířat. Jeskyně je tvořena dvěma částmi a její celková délka činí 38 metrů.

Dračí jeskyně
Nedaleko od jeskyně Kopačina leží další z významných bračských jeskyní, tzv. Dračí jeskyně, která byla v minulosti obývána hlaholskými mnichy ukrývajícími se před Turky. Jeskyně sloužila jako klášter a dodnes jsou zde patrné zajímavé reliéfy na stěnách.

Zlatni Rat
Pokud jste si někdy na internetu či v jakémkoliv průvodci prohlíželi obrázky Brače, viděli jste pravděpodobně právě Zlatni Rat, krásný symbol celého ostrova nacházející se na jeho jižní straně. Jedná se o proslulý mys a cíp ostrova vstupující do moře, který je obklopen průzračně čistou vodou hrající všemi odstíny modré barvy. Cíp je lemován téměř kilometrovou pláží, jejíž oblázky jsou vlnami často nuceny měnit svou pozici. Cíp vybíhající do moře tak může mít různé tvary – někdy je zcela rovný, jindy zase lehce zahnutý. I na této pláži se nachází malebný lesík, v němž jsou ukryty pozůstatky starobylé římské vily.

Bol
Pláž Zlatni Rat je součástí proslulého letoviska Bol, které patří mezi ta úplně nejstarší bračská městečka. Historie Bolu sahá až do období antiky, o čemž svědčí řada významných památek. Za zmínku stojí například římská cisterna na vodu kostel sv. Ivana a Tudora z 11. století či biskupská rezidence z 12. století. Nachází se zde také krásný renesanční barokní palác, v němž dnes sídlí galerie chorvatského umění. Bol je velmi vyhledávaným bračským střediskem. Kromě památek zde tedy narazíte také na nespočet ubytovacích zařízení, restaurací, kaváren a samozřejmě také hudebních klubů, v nichž si můžete dopřát skleničku oblíbeného drinku.

Vidova Gora
Hned za obcí Bol se do výšky 778 metrů tyčí vrch Vidova Gora, nejvyšší hora celého Brače i všech dalmatských ostrovů. Na vrchol se můžete dostat pěšky po turistické cestičce, ale také autem po silnici vedoucí z obce Pražnica. Z vrcholu se vám poté naskytne jedinečný výhled nejen na Brač, ale také do širokého okolí. Vidova Gora je velmi oblíbená mezi milovníky adrenalinového paraglidingu a často ji využívají také rogalisté.

Klášter Blaca
Mezi nejnavštěvovanější místa ostrova a mezinárodně velmi ceněnou památku se právem řadí skalní klášter Blaca ležící v blízkosti obcí Bol a Nerežišća. Klášter pochází ze 16. století a u jeho zrodu stáli hlaholští mniši, kteří našli úkryt v místní jeskyni. V ní následně vybudovali klášter s kostelem a zvelebili i okolní přírodu. Výsledek jejich práce zde můžete ve velmi dobře dochované podobě obdivovat dodnes. V útrobách kláštera sídlí knihovna s velmi cennými díly i menší muzeum seznamující návštěvníky s místní historií.

Takže přátelé, pár místeček na penziónu ještě máme :-))) Vašek