Letní dovolená v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 17.4.2020 přečteno: 1072x

Tak ono to nakonec půjde :-)) ještě, že tam toho Andreje máme :-)) Vox populi - slovo boží aneb každej hlas se počítá : převzato z Novinky.cz
Letní dovolená v Chorvatsku? Vyjednávání začnou už příští týden
Češi se možná letních dovolených u Jadranu nebudou muset vzdát. Po pátečním jednání premiéra Andreje Babiše s jeho chorvatským protějškem Andrejem Plenkovićem vyplynulo, že jsou obě země této možnosti nakloněny, musí se jen dojednat konkrétní model. Plenković to uvedl na svém Twitteru.
Šéf chorvatské turistické centrály v ČR Dubravko Miholić v pátek odpoledne pro Novinky uvedl, že vyjednávání začnou už příští týden: „Od obou premiérů to byla velmi rychlá reakce. Ministr turistiky Gari Cappelli mi řekl, že se spojí s ministryní Klárou Dostálovou počátkem příštího týdne, aby na projektu začali pracovat.“
Chorvatsko plánuje v létě otevřít přístavy a některé kempy i hotely na odlehlejších místech, aby turistická sezona přinesla alespoň nějaké tržby. „Mírné zotavení by mohlo začít v těchto třech cílených oblastech, které mohou nabídnout určitou izolaci a soukromí,“ řekl Cappelli ve čtvrtek v Záhřebu. Zvažujeme také, že povolíme přijet cizincům, kteří zde vlastní nemovitost nebo jachtu,“ dodal.
Cappelli, kterého cituje deník Jutarnji list, připomněl, že české cestovní kanceláře přišly s plánem zřídit silniční a letecké koridory pro zdravé turisty, kteří by po návratu z Chorvatska nemuseli do karantény.
Diskutuje se o zmírnění pravidel
Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) české vládě navrhla, aby čeští občané, u kterých test vyloučí nemoc covid-19, mohli cestovat do destinací s nízkou měrou potvrzených nakažení koronavirem, jako je Chorvatsko. ACK na svém webu ve stejném kontextu zmiňuje i Bulharsko a Řecko. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se diskutuje o zmírnění pravidel pro vycestování v létě do Chorvatska a na Slovensko.
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí nejprve znát data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal na Twitteru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi se sníží.
Nejvíce se očekává Slovinců

Návrhy podobné tomu, s jakým přišly české cestovní kanceláře, čeká chorvatský ministr pro cestovní ruch ze strany Rakouska, Slovenska a Maďarska, a zejména od těch občanů zmíněných zemí, kteří v zemi vlastní loď anebo dům. Ti také podle Cappelliho patrně budou prvními zahraničními návštěvníky Chorvatska po koronavirové krizi.

Jakékoli uvolnění restrikcí povede nejprve k přílivu turistů ze sousedního Slovinska, kteří jsou mezi zahraničními vlastníky nemovitostí nejvíce zastoupeni, uvedla agentura Bloomberg. Každý rok se jich na chorvatské pláže vydá přes milion, zhruba 100 tisíc Slovinců v Chorvatsku vlastní nemovitost.
Cappelli má za to, že jeho země „vysílá dobré signály ze zdravotnického systému“. „Země zavedla ta nejpřísnější opatření, ale i nejbezpečnější,“ dodal.
Chorvatsko zatím oznámilo 33 úmrtí spojených s koronavirem, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Pokud se počet nakažených bude dál snižovat, vláda by mohla některá opatření zmírnit.
Tento balkánský stát v březnu zavřel hranice a vyjma členů záchranných a vědeckých týmů do Chorvatska nemohou cizinci. Podniky jsou s výjimkou těch, které jsou nezbytné pro chod země, zavřené a Chorvati se mohou pohybovat jen v místě bydliště.
V Chorvatsku, které má 4,2 milionu obyvatel, se turistický ruch na hrubém domácím produktu (HDP) podílí asi 20 procenty, což je nejvíce v Evropě. Tržby z turismu v minulých letech rekordně stoupaly, loni činily zhruba deset miliard eur (přes 271 miliard Kč). Ministr Cappelli v rozhovoru s listem Glas Istre uvedl, že letos očekává snížení těchto tržeb o tři čtvrtiny.
Takže všem držíme palce a budeme se těšit v létě na Brači :-)))
Vašek