Pravda a mýty o Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 15.6.2024 přečteno: 350x

Celé jaro nás všechna media informovala o tom, že do Chorvatska z důvodů vysokých cen letos nikdo nepojede. A pravda ?
O letošní dovolenou v Chorvatsku je enormní zájem. Podle Michala Vebera, výkonného ředitele Asociace cestovních kanceláří České republiky (AKP ČR) za tím stojí i prodlužující se sezona. Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko, prezentoval statistiky, které tento trend potvrzují. „Určitě letos věříme tomu, že se (rekord) překoná, protože už teď je tam nejenom nárůst objednávek a prodejů, ale také je vidět, že lidé, kteří do Chorvatska jezdí, využijí toho, že se tam už teď dá koupat, není ještě plná sezona, odpovídá tomu nižší cena a méně turistů,“ řekl Michal Veber, výkonný ředitel AKP ČR.

„Jak je ta sezona delší, spousta seniorů přišla na to, že může cestovat už v květnu,“ dodal Veber s tím, že tomu také napomáhají lepší dopravní možnosti – „mizí blok jezdit do Chorvatska autem“, letecká doprava je dostupnější.Tuto tezi potvrzují také statistiky. „Vloni Chorvatsko navštívilo téměř 850 tisíc turistů z České republiky a tímto převýšili co do počtu příjezdů o 6 procent výsledky roku 2019 – posledního roku před vypuknutím pandemie. Čísla za necelých prvních pět měsíců tohoto roku potvrzují, že Chorvatsko zůstává i nadále pro Čechy oblíbenou destinací. Doposud jich přicestovalo jen od začátku roku (pozn. údaje do 18. května 2024) více jak 36 tisíc, což je o 11 procent turistů více než ve stejném období minulého roku,“ prezentoval aktuální statistiky Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.
Chorvatsko navíc přes inflační vlnu téměř nezdražilo.
Dovolenkáři vybírají pobyty na Makarské nebo Dalmatské riviéře, ale též v okolí Zadaru, či Istrii. Z letovisek u leteckých zájezdů jsou například populární hotely v Primoštenu, Drveniku nebo také na ostrově Brač nebo Hvar v Dalmácii.„Co se týče cen paliva, myslím, že minulý týden to bylo levnější nebo stejné jako v Čechách,“ řekl Blesk Zprávám Mlačić.
Ministerstvo zahraničních věcí turistům doporučuje, aby se zaregistrovali v systému DROZD. „Ministerstvo zahraničních věcí silně doporučuje se před každou cestou do zahraničí řádně zaregistrovat v systému DROZD a prostudovat si informace k příslušné zemi v Rozcestníku na webu MZV,“ informoval Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru MZV.

„Prostřednictvím systému DROZD pak ministerstvo v případě krizové situace rozesílá upozornění, varování a další důležité informace, které pomáhají českým občanům při rozhodování, jak se v mnohdy život ohrožujícím okamžiku zachovat,“ dodal Pešek.Dále uvedl, že konzulární jednatelství bude mít letos Česko otevřená ve Splitu od 15. června do 30. září, v Rijece od 1. července do 31. srpna a v bulharském Burgasu také mezi 1. červencem a 31. srpnem. Čeští policisté budou podle něj hlídkovat v chorvatských městech Omiš, Vodice a Šibenik.
Hrozí tedy v Chorvatsku turistické poplatky?

V souvislosti s nadměrným zájmem o Chorvatsko také vyvstává otázka, zdali je v plánu na některých místech zavést turistické poplatky, podobně jako v Benátkách. „Byl nějaký návrh, ale to v sezoně 2024 nebude fungovat,“ upozornil Blesk Zprávy Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení.
Padla také otázka ohledně turistického zákona. „Turistický zákon, to je dlouhý proces. Všechna malá města v Chorvatsku ho budou mít, takže všechna malá města musí udělat analýzu,“ uvedl Mlačić.Podle ředitele Chorvatského turistického sdružení bude potřeba zjistit, kolik vody a elektřiny je v daném městě potřeba a jaká musí být infrastruktura. Dodal, že stát něco udělal, ale další proces si města budou muset udělat jednotlivě. „Udělají analýzu – to bude trvat rok, dva, tři. Takže si myslím, že zákon začne prakticky fungovat nejdřív v roce 2026,“ sdělil Mlačić.
Takže, vezměte dovolenou, pár věcí a vyrazte k moři, třeba k nám na penzión, budeme se těšit :-) Vašek