Kde si na Brači dobře nakoupíte ??

Vašek Ravlyk, 29.4.2009 přečteno: 4216x

Tržnice na ostrově Brači nejsou veliký. Největší je v Supetaru, ale její umístění není nejlepší,hledejte ji u autobusového nádraží. Do zdejší rybárny se jezdí pro ryby z celého ostrova.
V Postiře se malé staré tržiště nachází u kostela. Všechno, i ryby se prodává v několika otevřených stáncích. Výběr domácí zeleniny je bohatý, stejně i ovoce. Jsou tu ke koupi i různé citrusové plody, především mandarinky, pěstované na ostrově, broskve aj. Daří se tu i kiwi. Zelenina a některé běžné druhy ovoce se sem dovážejí z Podstrany, broskve rovněž z pevniny, z vnitrozemského Vrgorce.
V Selci přímo na náměstí a pod náměstím, pár stánků na kterých koupíte co potřebujete ale Globus nebo Interspar nečekejte.
U nás v Sumartinu na rybářském molu koupíte základní zeleninu a ovoce, ryby musíte vychodit, koukněte do zelených dveří před kapitanátem, nebo do zakotvených rybářských lodí u benzínky nebo v přístavišti u trajektu.
V Milně je malá tržnice nedaleko pošty. Dobrý je i výběr ryb, a to jak lovených (menší modré ryby), tak i chovaných v okolních vodách.
V Bolu je tržnice na plošině nad přístavem, prodává se jen zelenina dovážená sem z delty Neretvy. Ryby se v Bolu neprodávají (ani v rybárně, ani jiným způsobem).
Naprosto jiný kafe je to ve Splitu, ten, má i svému významu odpovídající nabídku ovoce, zeleniny, zemědělských výrobků a ryb. Zdejší tržnice u východní hradební zdi Diokleciánova paláce je známa široko daleko. Prodávají se ve výborné kvalitě snad všechny druhy zeleniny, velký je i výběr ovoce. Hlavním dodavatelem jsou jednak Kaštely, jednak zahrady a sady kolem Podstrany, kde je zemědělsky využit každý kousek půdy. Na stáncích se prodávají i sýry, vejce, med, olivový olej, sušené i čerstvé fíky a další plodiny. Rozsahem své nabídky a kvalitou plodin se splitská tržnice vyrovná i proslulé tržnici v hlavním chorvatské městě - Záhřebu. Rybárna se nachází při protilehlé, tj. západní vnější zdi Diokleciánova paláce, v Marmontově ulici. Je velká, krytá je jen její menší část, větší je otevřená. Spolu s rijeckou a zadarskou jsou to největší prodejny ryb a vynikají spolehlivou, širokou nabídkou. Zájemce tu vždy najde značnou část druhů ryb a mořských plodů žijících v Jadranu. Např. ke stálému sortimentu patří zde tuňáci. A je první jadranskou rybárnou, kde začali prodávající čistit ryby na žádost kupujících.
Nebo si udělejte výlet trajektem do Makarské, ta má moc pěnkou tržnici, přmo nad Kačićovým náměstím (Kačićev trg). V sezóně se tu prodává hlavně zelenina a ovoce z delty Neretvy. Rybárna je v krytém prostoru vedle tržnice. Ryb se zde prodává vždy dost a kromě toho se ryby mohou nakupovat i přímo na rybářských lodích zakotvených po návratu z lovu u pobřeží.
No a přeju Vám dobrou chuť Vašek