Co dělat v případě nouze ??

Vašek Ravlyk, 16.7.2009 přečteno: 3834x

Praktické rady, jak se zachovat v případě dopravní nehody,ztráty či krádeže cestovního dokladu, zranění na území Chorvatska volně převzaté z materiálů MZV ČR.
Pamatujte si, že to nejcennější je ale zachovat chladnou hlavu :-) a taky Vám přeju aby jste následující řádky nikdy nepotřebovali.
Dopravní nehoda
zavolat policii na tel. č. 92 (vždy a neprodleně po nehodě, bez ohledu na to, kdo je viník)
vyžádat si od policie potvrzení o poškození vozidla (Potvrda o oštěćenju vozila), bez kterého není možné opustit území Chorvatska
vyžádat si kontakt na další účastníky nehody, případně na jejich pojišťovnu (pro urychlení vyřízení pojistky je praktické si vozidlo také vyfotit
policie má právo na 24 až 48 hodin zadržet účastníkům nehody cestovní doklad
do 24 až 48 hodin proběhne přestupkový soud (Prekršajni sud), na jehož základě viník uhradí pokutu a soudní výlohy. Český občan má právo požadovat přítomnost tlumočníka do českého jazyka. Český občan není povinen podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí.
protokol o dopravní nehodě (Zapisnik o očevidu) zasílá do 2-3 měsíců Ministerstvo vnitra CHR na Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, kde si je možné ho dodatečně vyžádat pro potřeby pojišťovny v ČR. Obecné informace o tom, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí, naleznete také na stránkách České kanceláře pojistitelů.
Ztráta/krádež cestovního dokladu
oznámit ztrátu/krádež cestovního dokladu na nejbližší policejní stanici, která vystaví potvrzení o ztrátě/krádeži (Potvrda o gubitku/krađi) - !!!! nelze použít k přechodu hranice !!!!
kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, případně konzulární jednatelství ve Splitu či v Rijece, které vystaví náhradní cestovní doklad k cestě do ČR (k jeho vydání jsou třeba 2 fotografie pasového formátu).
Zranění
zavolat první pomoc linku 94 (hitna pomoć) nebo jednotnou tísňovou linku 112
podrobnější informace v části Lékařská pomoc.
Úmrtí
zavolat policii na tel č. 92, která následně kontaktuje lékaře.
!!! Ve všech výše uvedených případech je možné volat také integrované nouzové číslo 112 (i z českých mobilních telefonů se volí přímo bez jakékoliv předvolby) !!!
Tak se mějte a ahoj u moře na Brači, či, či,či V