Aktualitky :-)

Vašek Ravlyk, 29.7.2009 přečteno: 2806x

Aktualitky převzaté ze včerejšího Radiožurnálu, který je jako každý rok zase hezky-česky.Uplynulý víkend byl z hlediska turistického ruchu v tomto roce rekordní. Podle dnes vydané statistiky ministerstva vnitra překročilo hranice z Chorvatska více než milion 100 tisíc lidí. Do Chorvatska přijelo ještě asi o 100 tisíc lidí více. Nově se ubytovalo bezmála 250 tisíc turistů, asi o 7 tisíc víc než o stejném víkendu loňského roku.
Podobně jako v minulých letech působí v Chorvatsku i letos o prázdninách několik českých policistů. V současné době dva slouží v Omiši a dva v Trogiru. Hlídkují společně s chorvatskými kolegy a jejich hlavním úkolem je pomáhat s překladem lidem, kteří potřebují policejní asistenci. Jak Českému rozhlasu řekl praporčík Ivan Krulič, nejčastějším dopravním prohřeškem, kterého se čeští řidiči v Chorvatsku dopouštějí, jsou nezapnuté bezpečnostní pásy. Právě na tento přestupek se přitom chorvatská policie často zaměřuje.
Pokud patříte mezi příznivce sportů, u kterých prudce stoupá hladina adrenalinu v krvi, můžete si zajet na ostrov Krk. Mezi městy Krk a Punat je turistům k dispozici moderní vlek pro vodní lyže. Je dlouhý asi 650 metrů a vodní lyžaři nebo boardisté se díky němu mohou řítit po vodě rychlostí přibližně 30 kilometrů v hodině. Zájemci musejí splňovat prý jen dvě podmínky – musejí umět dobře plavat a být střízliví.
Některá místa v Chorvatsku trpí letos nálety komárů. Jde o nový druh komárů, na které podle místních médií nezabírají běžné repelenty. Úřady nyní zahajují druhou fázi hubení tohoto obtížného hmyzu. Nejhorší je situace ve vnitrozemí Chorvatska, ušetřeno ale není ani pobřeží. Jen město Split vydá na postřiky proti komárům a mouchám asi půl milionu kun.
V Dubrovníku můžete dnes večer zajít na koncert klasické hudby, vystoupí kanadský violoncellista David Eggert. Koncert začíná v 21:30 v átriu Kněževa dvora.
Příznivci poněkud nevázanější zábavy mohou zajít na ostrově Pag na pláži Zrče na vystoupení populární DJky maďarského původu Niki Belucci. Zítra koncertuje na Makarské v klubu Petr Pan. Mezi hlavní lákadla jejích vystoupení patří odkládání horních dílů oblečení a v Dalmácii se tato umělkyně těší velké oblibě.
Směnné kurzy pro dnešní den: např. v Reiffeisenbance vyměníte 100 českých korun za 27 kun 62 lip, jedno euro za 7, 26.
Ceny pohonných hmot beze změn. U nejrozšířenější sítě INA stojí Eurosuper 7 kun 44 lip a Eurodiesel 6, 67.
Z chorvatských silnic a dálnic je hlášen středně hustý provoz, nikde byste se neměli výrazně zdržet. Menší kolony jen u turistických center a v místech, kde pracují silničáři.
Kdo má rád opravdu velké horko, tomu se teď bude na Jadranu líbit. Zítra bude slunečno, vítr jen mírný, nejprve od pevniny a později přes den od západu. Nejnižší teploty 20 až 25 a nejvyšší denní zítra 31 až 35 stupňů.
Jachtaři v noci a ráno může místy na severním jadranu zafoukat severovýchodní vítr o síle 30 až 40 uzlů, přes den bude slábnout.

Takže do vody :-) Vasa