Radiožurnál v Chorvatsku

Radiožurnál, 1.8.2009 přečteno: 4464x

Zprávy z Brače jenom ty nejlepší, trvalá pohoda a klídek.Chorvatský ministr za turisam Damir Bajs je s letošní sezónou relativně spokojen a katastrofické vize z počátku července se zřejmě nenaplní.Naše země dopadla ve srovnání s ostatními velmi dobře.Pokles v počtu turistů se pohybuje kolem 3%, zatímco v Itálii 15%, Francii 20% a Španělsku 22%, říká ministr. A nyní již ze zpráv Radiožurnálu.
Pokud nebudete mít u sebe chorvatské kuny a budete chtít např. v kavárně zaplatit eurem, většinou nebudete mít žádné problémy. Dejte ale pozor na to, zda kurz, který vám nabídnou mimo oficiální směnárny není podezřele nevýhodný. Místní média informují o kavárně v Šibeniku, kde na účtence za dvě kávy v ceně 14 kun stálo, že ekvivalent v eurech je 4, 67, což je bezmála 35 kun. Majitelé tohoto podniku se hájili tím, že šlo jen o chybu v nastavení pokladny a tuto cenu ve skutečnosti nikomu neúčtovali. Po zásahu inspektorů přemrštěné ceny v eurech z účtenek odstranili.
Zatímco hotely a apartmány zatím letos příliš nepocítily odliv turistů, jiné podniky si čím dál více stěžují na hospodářskou krizi. Mezi nimi jsou i obchody v centru Splitu. Některým dokonce hrozí, že zkrachují. Turisté ale mohou na druhé straně využít toho, že obchodníci nabízejí i velké slevy na veškeré zboží.
V Dubrovníku chystají červený koberec. Na tamější filmový festival, který se koná v druhé polovině srpna, přijede herecká hvězda první velikosti – Mickey Rourke. Americký herec propaguje po světě svůj nový, kritikou i diváky dobře hodnocený, film Wrestler, kde hraje stárnoucího zápasnka.
Jednou z atrakcí, které nabízí letovisko Biograd, je tzv. jumping park, neboli soustava trampolín, na kterých si mohou návštěvníci zaskákat. Přes den této možnosti využívají hlavně děti, ale atrakce je otevřená i pro dospělé. Jak upozornily místní noviny, nedávno u vstupní brány přibyl nápis, který sděluje, že ženy nad 18 let, které se rozhodnou skákat nahoře bez, budou mít vstup zdarma. Majitel tak reagoval na kratochvíli několika českých turistek, které si chodily ve večerních hodinách zaskákat takříkajíc „nalehko“. Zakrátko se prý staly populární po celém Biogradu.
Vám všem, kteří se chystáte k nám na Brač, přeju šťastnou cestu V:-)