Novej vráček u Cresu
Těsně u pláže mysu Tarej na východním pobřeží ostrova Cresu,byl čerstě objevenej vrak římský obchodní lodi starý přes 2000 let. Jde o archeologickej objev mimořádný důležitosti, protože vrak je velmi zachovalej a rázem se z něj stal jeden z nejvýznamnějších objevů antického plavidla na Jadranu.
Jak je ale vlastně vůbec možný, že tahle loď dlouhá 15 metrů, která ležela v hloubce 2,5 metru pouhých pár desítek metrů od poměrně rušný oblázkový pláže, unikala tak dlouho pozornosti potápek i odborníků na podmořskou archeologii? Je to jednoduchý,vrak byl překrytej vrstvou písku na mořským dně a teprve nedávno mořské proudy odnesly písek a odkryly bok lodi. A senzační objev byl na světě.
Jak prozrazujou některý technický prvky typický pro římskou stavbu lodí, jedná se o římskou plachetnici z doby těsně před naším letopočtem. Loď asi najela na pobřežní mělčinu, posádka ji opustila a loď se později potopila. Je dost obtížný zjistit příčiny zkázy lodi, ale archeologové připomínaj, že v roce 49 před naším letopočtem se ve vodách u ostrova Krku odehrála velká námořní bitva v občanské válce mezi Caesarem a Pompeiem a není vyloučeno, že právě v této bitvě mohlo dojít i k potopení nyní objevenj lodi.
Nález tohoto antického plavidla je poměrně nová věc, takže se teprve čeká na podrobný archeologický průzkum, který jistě přinese podrobnosti o jeho zkáze. Vrak bude fotograficky i kartograficky zdokumentován a nakonec opět zasypán, aby se zabránilo jeho zničení zanicenejma potápkama nebo běžnou turistickou smečkou.
Jadran pokládaj podmořští archeologové spolu s Egejským mořem za jedno z nejbohatších světových lokalit vraků a pozůstatků antických plavidel. Je to naprosto logický – vždyť právě Jadran představoval hlavní plavební cestu z Říma jako centra impéria do jeho východních provincií.Jo a no fotce je Unija, tak se mějte a zdárek V:-)