Nový systém dohledu na moři :-)

Vašek Ravlyk, 7.12.2010 přečteno: 4518x

V polovině prosince bude v Chorvatsku zaveden do zkušebního provozu Řídící a informační systém pro lodní dopravu, takzvanej ? VTMIS.Ten umožní dohled nad vnitřními chorvatskými vodami, chorvatským teritoriálním mořem, chráněnou ekologickou a rybolovnou zónou a územím, jež Chorvatsko pokrývá pátrací a záchrannou službu.
Projekt v hodnotě 75 milionů kun je hrazen z 80 procent z prostředků programu Evropské unie PHARE a zbytek zajistilo chorvatské Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury.
Zavádění systému začalo před šesti lety a jeho plný provoz by měl být spuštěn v lednu 2012.
Systém VTMIS se skládá z Automatického identifikačního systému lodí - AIS, Lodního radarového systému ? VTS a pár dalších systémů, které zajišťují dohled nad plavbou na moři. V roce 2008 byl dokončenej radarový systém AIS pro automatickou identifikaci se sedmnácti základnovými stanicemi na chorvatském pobřeží a ostrovech. Operativní centra, která se nacházejí v Rijece, Splitu a Dubrovníku, budou 24 hodin denně sledovat veškerý provoz v chorvatské části Jadranu, se zvláštním důrazem na plavidla, která převážejí nebezpečný náklad.Takže dávejte bacha jste na moři pod dohledem,ahojky Vašek