Ostrov Mrduja

Vašek Ravlyk, 12.11.2010 přečteno: 2546x

Úžasný jméno a pro nás potápky cíl pro pár vráčků, který tam leží.Díky svý poloze na frekventovaný plavební cestě ve Splitských vratech se břehy Mrduje občas stávají místem havárie projíždějících plavidel. Naposledy to bylo vloni v únoru, kdy v noci na ostrůvek najela turecká nákladní loď plná obilí. O 24 hodin později ji vysvobodily těžké remorkéry.
O malej a trvale neobydlenej ostrůvek se po staletí hádá Brač a Šolta, mezi nimiž leží. Od obou větších sousedů je vzdálen přibližně stejně, ovšem podle oficiálních údajů je o 97 cm blíž ostrovu Brači - komisař byl asi Bračan ?. Obyvatelé Brače a Šolty se přeli o to, komu Mrduja náleží. A svůj nárok na ostrůvek prý chtěli podpořit tím, že si jej snažili lany přitáhnout blíž na svou stranu.
Stará legenda ožila v posledních letech v zábavné akci, která dostala název "Přetahování Mrduje". Akci organizují začátkem srpna místní i turistické orgány z Milny na Brači a ze Stomorské na Šoltě. Účastní se jí stovky člunů a lodí z obou ostrovů, které se "přetahují" o ostrůvek lanem dlouhým 300 metrů. V ten den je ve Splitské úžině opravdu rušno. Rej účastníků sledují také diváci, kteří se sem sjíždějí na různých plavidlech, i posádky jachet, které se plaví úžinou. Pasažéři projíždějících trajektů a lodí na pravidelných linkách se pak nestačí divit. Vítěz získává "Vlastnický list", který je platný 365 dní, tedy do dalšího "přetahování". V prvním ročníku vyhrál Brač, v loňském roce Šolta a letos opět Brač. Vlastní "bitvu" vždy doprovází bohatý zábavní a hudební program v obou městech.
Jinak na vlastním ostrůvku není absolutně nic zajímavýho, jen zbytky strážní věže a malý maják a všichni znáte dva vraky, který ležej nedaleko a ty potápíme.Snímek je z trajektu již za Mrdují, dívá se Splitskými vraty směrem ke Splitu. V