Lanovkou na Biokovo, sen nebo skutečnost ??

Vašek Ravlyk, 19.2.2011 přečteno: 5387x

Už 10 lét slýchám v konobách o záměrech vybudovat lanovku z Makarský na některý z Biokovských vrcholů.Fšechno jsem to bral za pustý chorvatský plácání ale v posledních měsících dostaly diskuze zcela jiný směr.Je připravená změna územního plánu, která to umožný a přihlásili se reální finanční partneři, kteři garantují dostatek pěněz na realizaci projektu. Projekt lanovky na Vošac má hodnotu kolem 15 milionů eur. Zájem o investování a koncesi na 30 let má rakouskej výrobce lanovek Leitman a firma Strabag, která mimo jiný stavěla půlku dálnice ze Zagrebu do splitu. Marně se však zatím čeká na základní dokument Ministerstva ochrany přírody a územního uspořádání, který je hlavním koordinátorem vypracování příslušné dokumentace.
Podle představitelů radnice v Makarský bude mít vybudování lanovky na horu Vošac, která má 1 422 m velkej význam pro další rozvoj zdejšího regionu. Z Vošace je překrásnej vyhled, leží vysoko nad městem a má asi nejlepší předpoklady pro výstavbu lanovky a po stránce ochrany přírody nemá tato lokalita žádný negativní aspekty. Ostatně s tíhle názorem souhlasila i odborná komise Státního ústavu ochrany přírody a správa Chráněné krajinné oblasti Biokovo, jejichž kladný stanoviska jsou pro vypracování podkladů pro územní plán nezbytný. Makarská tak doufá, že vláda schválí příslušný dokument v nejbližších měsících tak, aby se lanovka mohla začít stavět co nejdříve.
Podle projektu má být lanovka dvoukabinová, dlouhá 2 700 m a má mít převýšení 1 200 m. Předpokládá se, že ročně převeze přes 150 tisíc návštěvníků. Stavba lanovky se odhaduje rok a půl ale když budou prachy bude za rok. Město Makarská už proto v loňským roce založilo společnost s názvem "Žičara Biokovo" v překladu Lanovka Biokovo, která bude koordinovat realizaci celýho projektu a bude jeho partnerem.takže jim budeme držet palce a těšit se táto na ty panorámata :-) čauec Vasa