Sesuv u Makarské

Vašek Ravlyk, 14.2.2011 přečteno: 4090x

Na podzim loňského roku došlo na státní silnici 512 z Makarský do Vrgorace k obrovskýmu sesuvu skal a od té doby je silnice zavřena. Stalo se to v nadmořské výšce 420 metrů nad Podgorou, v nejhorším místě, kde je silnice doslova zakouslá do skaly. Drobný sesuvy jsou tu častý, ale za 35 let existence této silnice nikdy nedosáhly takových rozměrů. Na silnici se zřítilo přes 1000 tun skály a bylo jen velké štěstí, že nikdo nebyl zraněn.
Na konci ledna odborníci rozhodli a ministr moře, dopravy a infrastruktury potvrdil, že nejlevnější a nejrychlejší řešení bude postavit 200 metrů dlouhý tunel, který projde skálou u závalu a silnice se tak navždy vyhne tomuto nebezpečnému místu. Náklady se odhadují na 25 milionů kun. Odvoz a dodatečný zajištění místa by stálo mezi 50 miliony kun a navíc by hrozilo další riziko sesuvů.
Zavřená silnice komplikuje cestu mezi vnitrozemím a pobřežím. Řada lidí z oblasti za Biokovem dojíždí do Makarský a dalších přímořských míst za prací.Nyní mají dvě varianty, obě blbý. Mohou zvolit buď dlouhou trasu po dálnici do Šestanovce a odtud na pobřeží, kdy např. z Vrgorce místo 38 km najedou přes 80 km a navíc platí dálnici, nebo objet zavalený úsek přes hory, což obnáší osmikilometrovou jízdu po štěrkový cestě od Saranče do sedla Staza , což je skoro 900 m n.m. na biokovský silnici.
Tak se mějte