Jak jsme se vloni chovali v Chorvatsku ??

Vašek Ravlyk, 20.3.2011 přečteno: 2576x

Z vydané zprávy Chorvatské národní ústředny pro koordinaci záchrany a pátrání na moři vyplývá pár věci. V roce 2010 jsme se chovali průměrně. V loňském roce bylo podniknuto celkem 310 pátracích a záchranných akcí, při nichž bylo zachráněno 944 osob. Zemřelo 24 osob, z toho tři potápěči s přístrojem, tři potápěči na nádech, jeden člen posádky nákladní lodi, tři cestující, sedm rybářů, pět plavců při koupání a dva sportovci v balónu. Další tři osoby jsou vedeny jako nezvěstné. Zraněno bylo 59 osob.
Nejvyšší počet záchranných akcí si vyžádaly nehody plavidel kvůli poruše motoru, poškozenému kormidlu, nedostatku pohonných hmot apod-105 akcí. Poměrně vysoké procento akcí činila ztroskotání na břehu-43 akcí, srážky-9 akcí, požár-8 akcí a potopení lodi-20 akcí. Celkem bylo zachráněno 179 plavidel.
Na záchranu koupajících se osob se konalo 15 akcí a ve stejném počtu případů byli zachraňováni potápěči. Dosti časté bylo i poskytování lékařské pomoci v případě akutních případů onemocnění nebo selhání orgánů-45 akcí.
Ať už se jedná o jachtaře, potápěče, surfaře a další aktivní sportovce nebo běžné rekreanty při plavání, na lehátkách, šlapadlech a člunech, u všech věkových kategorií stále zůstává velkým nebezpečím přecenění zkušeností, znalostí, dovedností, fyzických i psychických schopností a sil.
A co z toho vyplývá, buďte opatrní a nepřeceňujte svoje síly, moře si Vás vezme ani nemrknete :-) a ani Pamela všechno nezvládá čau Vasa