Kam v létě z penziónu za kulturou

Vašek Ravlyk, 28.6.2011 přečteno: 4436x

Pokud se budete kulturně při své dovolené na Brači nudit, doporučuji vyrazit na pobřeží a kapku si užít.Chorvati se snaží své turisty pobavit a některé slavnosti, koncerty nebo výstavy opravdu stojí za to.Vybral jsem pro Vás ty nejbližší akce, tedy Split, Omiš a Makarskou.
Splitské léto (Splitsko ljeto)
14.7. - 14.8., Split: peristyl (Peristil), sklepení Diokleciánova paláce (Podrumi Dioklecijanove palače), náměstí Carrarina (Carrarina poljana), Prokurativy, Chorvatské národní divadlo (Hrvatsko narodno kazalište) a další.
Mezinárodní festival opery, koncertů, činohry, tance a uličního divadla. Koná se v působivém prostředí, v historickém jádru města i mimo ně. Kromě vlastního repertoáru Chorvatského národního divadla ve Splitu hostí festival četná hudební tělesa, scénická, taneční i uliční představení (street art) domácího a zahraničního původu. Nejlepší hudební a dramatická představení jsou oceněna. Festival "Splitské léto" patří k nejstarším a nejatraktivnějším letním festivalům v Chorvatsku; pravidelně se koná od r. 1954 v různých vnitřních a venkovních prostorách města. V posledních letech nabízí program, který se svou pestrostí a kvalitou svých představení může měřit s renomovanými evropskými festivaly.
Informace: www.splitsko-ljeto.hr
Festival zábavní hudby (Festival zabavne glazbe)
1.7. - 3.7., Split: Prokurativy (Prokurative).
Na festivalu vystoupí největší hvězdy chorvatské popmusic.
Informace: www.splitskifestival.hr
Dny Diokleciána (dani Dioklecijana)
19.8. - 22.8., Split: Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača).
Na čtyři dny se město vrátí do antické minulosti.
Informace: www.visitsplit.com
Výměna stráže (Smjena straže)
1.6. - 30.9., Split: Diokleciánův palác - peristyl (Dioklecijanova palača - Peristil).
Každý den ve 12 hodin se koná výměna stráže na peristylu. Objeví se i sám císař Dioklecián, který zdraví lid a zve hosty k návštěvě paláce.
Informace: www.visitsplit.com
Klapská rána (Klapska jutra)
1.6. - 1.9., Split: Diokleciánův palác - peristyl (Dioklecijanova palača).
Každý den v týdnu, vždy od 9 do 13 hodin, zazní na peristylu klapy - mužské pěvecké vokální skupiny tradičních dalmatských písní.
Informace: www.visitsplit.com
Letní koncerty na nábřeží
Split: nábřeží (Riva).
Klapské večery (Klapske večeri): 10.7. - 19.8., vždy ve středu,
Koncertní program: 10.7. - 15.8., vždy v pondělí, pátek a sobotu,
Folklorní večery: 5.7. - 19.8., vždy v úterý a čtvrtek,
Informace: www.visitsplit.com
Letní koncertní program (Ljetni koncertni program)
15.6. - 15.9., Split: Diokleciánův palác - sklepení (Dioklecijanova palača - Podrumi).
Koncerty vážné hudby se konají vždy v pátek od 21 hod. v krásných prostorách sklepení Diokleciánova paláce.
Informace: www.visitsplit.com
Atlantis Festival
19.7. - 23.7., Split: pevnost Gripe (tvrdjava Gripe).
Na pátém ročníku hudebního festivalu vystoupí např. Tesla Boys (Rusko), Overflow (Chorvatsko), Uffie (Francie/USA), Gold Panda (UK).
Informace: www.atlantisfestival.hr
Festival dalmatských pěveckých skupin - klap (Festival dalmatinskih klapa)
3.7. - 26.7., Omiš: na náměstích Sv. Michala a Stjepana Radiće (Trg Sv. Mihovila, Trg Stjepana Radića).
Národní festival tradičního lidového dalmatského zpěvu s cílem uchovat starou lidovou píseň a iniciovat tvorbu nové. Má soutěžní formu, udílejí se četné ceny. Festival se koná již od r. 1967.
Informace: www.fdk.hr
Omišské kulturní léto
10.7. - 28.8., Omiš: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
Město Omiš každoročně připravuje svým návštěvníkům letní festival, který má na programu koncerty vážné hudby a recitály v kostelech v Omiši i v okolních obcích, divadelní představení v místním komorním divadle, výstavy a koncerty na hlavním náměstí. Ze zábavních akcí jsou oblíbené Pirátské večery (Gusarske večeri), Bláznivé skoky do moře (Ludi skokovi), Rybářské večery (Ribarske večeri), Pirátská bitva (Gusarska bitka, 18.8.) a další.
Informace: www.tz-omis.hr
Makarská
6.6. - 9.9., Makarská: Kačićovo náměstí, nábřeží, městské muzeum, letní scéna, starý františkánský klášter, katedrála sv. Marka, kostel sv. Petra (Kačićev trg, riva, gradski muzej, ljetna pozornica, stara franjevačka crkva, katedrala Sv. Marka) aj.
Letní festival kultury a zábavy, který zahrnuje koncerty klasické hudby, výstavy, divadelní představení, folklorní koncerty i koncerty moderní hudby - od populární a rockové hudby k produkcím DJ. Téměř každý den je na programu nějaká kulturní, zábavní či sportovní akce. Součástí jsou i lidové slavnosti - Rybářské noci (Ribarska noć), které se konají několikrát za sezónu na nábřeží a Kačićově náměstí. Velmi oblíbený je i Letní karneval (Ljetni karneval) 30.7. srpna, zakončený tradiční lidovou slavností.
Informace: www.makarska-info.hr
Ale pro samou kulturu nezapomeňte na Dalmatina a grilovačku :-) V