Klinika na Vidově goře

Vašek Ravlyk, 23.7.2011 přečteno: 3487x

Tahla naše bračská nejvyšší hora, nejvyšší i na všech ostatních ostrovech chorvatského Jadranu je porostlá nerozlehlejším lesem černých borovic ve Středomoří. Díky kombinaci horského a mořského vzduchu, který má léčivé účinky, je Vidova gora známá jako přírodní ozdravovna. Jedna švýcarská firma se rozhodla toho využít a vystavět zde středisko zdravotního cestovního ruchu, které bude stát asi tři sta milionů eur. Lázeňské středisko by se mělo stát první turistickou oázou na ostrově Brač, jež bude v provozu po celý rok. V plánu je výstavba čtyř klinik, hotelu s 850 lůžky, luxusních vil, wellnessového a nákupního střediska, několika sportovních hřišť a objektů pohostinství, ale také heliodromu.
Vidova gora byla nazvána po kostelíčku sv. Víta (sv. Vida), kterej stál kdysi na jejím vrcholku. Dnes z něj zbyly pouze trosky. Obyvatelé ostrova Brač tuto horu, kolem níž se spřádají četné fantastické báje a pověsti, vždy spojovali se staroslovanským bohem Svevidem.
Z vrcholu hory je jedinečnej výhled na jih a západ. Hluboko dole se rozkládají vinice na zelené rovině s charakteristickým oblázkovým mysem Zlatni rat. To je pláž, která bývá zařazována mezi nejhezčí pláže na světě. V zimě je Vidova gora občas pokryta sněhem. Když jsou silnice průjezdné, funguje jako zimní výletní místo pro ostrovany.
Ostrov Brač byl pravděpodobně pojmenován po jelenu (brentos), kultovním zvířeti ilyrských plemen, která zde žila. Řekové ostrov nazývali Elaphusa a Bretanide, což jsou, jak určitě víte dva docela slušný bolský hotely :-). Jeden název je odvozenej ze slova elaphos ? jelen.A už dost chytrostí a doufejme, že švýcaři vědí, co dělaj, já osobně z toho moc radost nemám. Tak se mějte Vasa