Trajekty v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 1.6.2012 přečteno: 4117x

Hlavním provozovatelem lodní dopravy na chorvatském Jadranu je společnost Jadrolinija www.jadrolinija.hr. Rozeznává následující druhy lodní přepravy:
trajektové linky
lodní linky
rychlé lodní linky
rychlé pobřežní trajektové linky
mezinárodní trajektové linky
Plavební řád u prvních dvou druhů přepravy je rozdělen do oblastí, a to na:
rijeckou
zadarskou
šibenickou
splitskou
dubrovnickou.
Podle nových předpisů přepravci vyhotovují celoroční lodní řády s rozdělením na mimosezónní a sezónní období, aby již začátkem kalendářního roku měli pracovníci v cestovním ruchu přehled o jednotlivých lodních spojích v turistické sezóně a mohli z nich vycházet při zajišťování služeb.
Lodní řády pro sezónní období jsou letos platné od 1. června do 30. září 2012.
U lodních linek,tedy bez možnosti přepravy vozidel,uvádíme pouze přehled, který poskytuje základní informaci o tom, odkud, kam a jak často pravidelné lodní spoje jezdí. Na stránkách přepravců pak lze vyhledat konkrétní údaje o odjezdech.
Turisté, kteří chtějí cestovat lodí či trajektem v období mimo turistickou sezónu, tj. od 1.1. 2012 do 31.5. 2012 a od 1.10 do 31.12. 2012, si mohou požadované spoje vyhledat na stránkách společnosti Jadrolinija a dalších přepravců. Je třeba počítat s tím, že počet linek i spojů je v tomto období nižší.
Jadrolinija i další přepravci si vyhrazují možnost změn lodního řádu i cen v průběhu sezóny.
Ceny lodních lístků
V tabulkách lodních řádů lokálních trajektových linek uvádíme ceny pro sezónu 2011. Ceny lodních lístků na trajektových linkách se letos nezvýšily a zůstavávají stejné jako v loňském roce.
A - za osobu
B - osobní automobil: výška < 2 m, délka < 5 m, počet sedadel < 9
C - osobní automobil: výška > 2 m, délka > 5 m, počet sedadel < 9
D - zavazadlový přívěs: délka < 3 m za délku 3,01 až 5,00 se platí jako za osobní automobil do 5 m délky
E - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka < 5 m
F - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka 5,01 - 7,0 m
G - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka > 7 m
H - motocykl
I - jízdní kolo
Všechny uváděné ceny u trajektových linek jsou sezónní, tj. od 1. června do 30. září 2012. Ceny mimosezónní jsou cca o 20 % nižší.
Každá dospělá osoba musí mít při vstupu na trajekt platnou jízdenku. Děti od 3 do 12 let mají slevu 50% a děti do 3 let cestují zadarmo.
Cena přepravného za vozidlo se liší podle druhu vozidla a podle jeho rozměrů.
Podrobný ceník je k dispozici na stránkách společnosti Jadrolinija či dalších přepravců.
Lodní lístky na lokální trajektové linky, lodní linky a rychlé lodní linky se v Chorvatsku prodávají v prodejních kancelářích přímo v přístavech. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.
Rezervace místa na lokálních trajektových, lodních a rychlých lodních linkách není bohužel možná. Výjimkou jsou trajektové linky Zadar - Ist - Olib - Silba - Premuda - Mali Lošinj, Zadar - Rivanj - Sestrunj - Zverinac - Molat - Ist, Zadar - Bršanj - Rava, Šibenik - Zlarin - Žirje, na které lze lístky předem rezervovat u agentury Jadrolinije v Zadaru, případně v Šibeniku.
Lodní lístky na mezinárodní trajektové linky a rychlé pobřežní trajektové linky se prodávají předem, vč. přepravy cestujících,kabiny různých kategorií, nejlevnější je turistická paluba a vozidla. V České republice je lze zakoupit koupit v některých cestovních kancelářích.
Další provozovatelé lodní dopravy, např.:
Rapska plovidba Rab - www.rapska-plovidba.hr
Provozuje trajektovou přepravu na lince Jablanac - Mišnjak na Rábu a lodní linku z Rábu na Pag.
Mediteranska plovidba Korčula - www.medplov.hr
Provozuje lodní linku Orebić - Korčula Dominče.
Linijska nacionalna plovidba (dříve SPLIT TOURS) - www.lnp.hr
Provozuje trajektovou linku Valbiska (Krk) - Lopar (Ráb), trajektovou linku Drvenik - Korčula-Dominče (Korčula), rychlou lodní linku Pula ? Unije (Unije) - Mali Lošinj (Lošinj) - Ilovik (Ilovik) ? Zadar a několik rychlých lodních linek ve Splitské oblasti.
G & V Line Dubrovnik - www.gv-line.hr
Provozuje tři rychlé lodní linky, a to jednu z Dubrovníku na Šipan, Mljet, Korčulu a Lastovo, další dvě pak ze Zadaru na severodalmatské ostrovy.
Pokud chcete cestovat trajektem na ostrovy Cres, Brač, Hvar ...v nejexponovanější den - v sobotu, kdy se střídají ubytovací turnusy, musíte počítat s tvořením front v přístavech. Můžete čekat i několik hodin, než se na trajekt dostanete. To se netýká jen prázdnin, ale také června a září. Pokud můžete, vyhněte se cestování v sobotu!
Lodní řády hledejte na naší úvodní straně penzionu pod " lodní doprava " čauec Vasa