Novinky ve splitském přístavu

Vašek Ravlyk, 26.5.2013 přečteno: 2904x

Ve splitského přístavu se staví dvě nová stání, která budou sloužit především lokálním trajektovým linkám, ale i katamaránům na mezinárodních linkách. Jedná se o místo v levé jižní části přístavu, mezi budovou, kde kupujete lístky a jižním vlnolamem.
Podle plánu má být stavba dvou nových nájezdových ramp pro vozidla a cestující o šířce 30 metrů dokončena do začátku července letošního roku. Součástí prací je i prohloubení mořského dna. Vznikne tak nový přístavní prostor o rozloze 2 700 m2, čímž se zvýší celková kapacita přístavu a jeho propustnost.
Tahle část přístavu byla značně zastaralá, protože k posledním úpravám tu došlo naposledy v 70. letech minulého století, kdy odtud zmizely nákladní lodě a jejich místo zaujaly nevelké trajekty pro přepravu na ostrovy. Vzhledem k požadavkům moderních trajektů a ostatních plavidel byla tato stání již léta nepoužitelná.
V současné době probíhající stavební projekt je první fází obnovy městského přístavu, jejímž pokračováním by měla být dlouho ohlašovaná, ale zatím nerealizovaná výstavba stání na vnější straně vlnolamu pro velké lodě na okružních plavbách s doprovodným terminálem pro cestující. Pokud přístav získá půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj v částce 143 milionů kun, práce by měly být dokončeny do konce roku 2016.Takže se máme na co těšit a pozor při příjezdu,ptejte se u pokladny na jméno trajektu a číslo stání odkud pojedete, trajekty na Brač už někdy vyplouvají i pravé strany budovy Jadrolinije směrem k Diokleciánově paláci, ať zbytečně dlouho nečekáte na obvyklým parkovišti :-) kompletní informace najdete na svítící ceduli při příchodu k budově Jadrolinije od autobusového a vlakového nádraží vedle stánku s tisakem, teda novinama :-)hezký léto všem Vasa