ENC - elektronické mýtné v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 9.6.2013 přečteno: 16192x

Možnost platit na některých chorvatských dálnicích elektronicky a se "slevou "zaujala hodně z Vás a proto pár dalších informací.
Takže od začátku.
1.Kde můžete ENC-tedy Elektroničku naplatu cestarine použít.
Zagreb -Split
Zagreb -Rijeka
Bregana-Zagreb-Lipovac
Rupa-Rijeka
B.Manastir-Osijek-Svitaj
Zagreb-Varaždin-Goričan
Krčski most
Rupa-Rijeka
dálnice bINA Istra na Istrii ale pozor dobít na speciální použití s novou smlouvou na toto istrijský Y
2.Kde nemůžete ENC použít
Z Macelje tedy od hranic slovinských do Zagrebu, tenhle 70 km kousek provozuje společnost AZM a ta ENC neuznává a má svoje AZM karty, tady ale dál můžete platit cash nebo běžnou platební kartou.Snad se v dohledné době domluví a o mýtné se budou dělit, našim vlekařům to taky chvíli trvalo :-) a v Alpách to fungovalo už dávno.
3.Co to je ENC ?
Plastová krabička s údajně nevyměnitelnou baterií, životností cca 5-6 let vysílající signál mýtné bráně označené ENC.Přednabitá kreditem, který se dobíjí přes internet na stránkách www.hac.hr, kliknout na červený obdélník - prodaja.hac.hr kde se zobrazí formulář prijava korisnika - přihlášení účastníka kde vyplníte buďto svoje jméno a příjmení na smlouvě a lozinku tedy heslo ze smlouvy nebo do obou míst číslo, které je na krabičce-což je lepší :-) a vstup potvrdit na Prijava.Buďto dál na Ispis - tedy výpis nebo dobíjet.V levé záložce Nadoplata, souhlasit s obchodními podmínkami - Prichvačam uvjete.... a potvrdit.Potom nadoplata karticom a do Bruto iznos napsat sumu v kunách a tady bude ta SLEVA 21,74% - tedy napíšete třeba 200 ale zaplatíte z karty Vám bude strženo o 21% méně. se vyplatí :-) Zadání údajů o kartě je standartní, vědět , že broj je číslo a na závěr provedi plačanje, zobrazí se Vám nový stav účtu a do mailu dorazí potvrzení transakce.Odhlásit se na Odjava a můžete vyrazit.
4. Kde koupit krabičku ENC ?
Prodávají se na mýtných branách v zašitých a nenápadných místech na cestě Zagreb -Split na pravé straně dálnice,zaparkovat na parkovišti napravo před mýtnými branami projít do areálu Hrvatské autoceste za závorou, malá kancelář a pokud není fronta počítejte s cca 10 minutami na každého žadatele.Při cestě zpátky ze Splitu v Dugopolje malá kancelářička v budově mýtnice vlevo-neoznačená a velmi nenápadná a tak je to všude, ptejte se.
5. co potřebuji ? pas nebo občanku, sepíše se formulář, který úředník přepíše do kompu, proto piště tiskacím písmem ať nespelujete každý písmeno znovu, podepsat - všichni rozumí česky a už budete vybírat z nabídnutých balíčů.
Ještě musíte vybrat jestli chcete ENC krabičku na firmu nebo na fyzickou osobu a nezapomeňte, že krabička platí jenom pro určitý typ vozidla, tedy stejný typ vozidla například osobní, dodávka, osobní dle kategorie vozidla, kde hraje roli výška vozidla od přední nápravy, délka vozidla a nosnost.Mezi vozidly stejné kategorie je ENC krabička přenosná.Mezi vozidly jiné kategorie je nepřenosná a protože každé vozidlo je při průjezdu branou elektronicky meřeno s jinou krabičkou neprojedete !!
6. Cena ENC - v současné době jsou v prodeji připravené balíčky
a/ENC krabička v ceně 120kun + mýtné 333 kun celkem za 380 kuna tedy cca 1300 Kč
b/ ENC v ceně 110 kun + mýtné 555 kuna celkem za 544 kun tedy 1850 Kč
c/ ENC v ceně 100 kun + mýtné 1000 kun celkem 883 kuna tedy 3005 Kč
Bacha, sleva 21,74% je všude stejná a platí při dalším nabíjení.A ještě bonus nakonec.Od 1.11.do 31.3. je cesta s celkovou slevou 33,48% a to se už sakra vyplatí - tedy těm z nás, kteří jezdí do Chorvatska nejen v létě.
7.Jak s ENC projet - vždycky sledujte tabule a řaďte se do ENC pruhů, krabičku můžete přilepit na přední sklo ale stačí ji položit a pomalu cca 5 km/h-1 projíždět, krabička pípne a na displayi mýtné brány se ukáže stržená částka a zůstatek na účtu.Potom se otevře závora a vyjíždíte.Krabičku můžete dobít i na běžné mýtné bráně u obsluhy.Pokud nemáte dostatečný zůstatek obsluha Vám strhne celý zůstatek a vy doplatíte pouze rozdíl hotově nebo běžnou kartou.Stejně tak si u obsluhy můžete účet nabít, zase hotově nebo kartou.
8. ENC krabička je tedy přenosná a můžete si ji mezi sebou půjčovat - pozor pouze pro vozidla stejné kategorie a pro ta, pro která byla zakoupena.
9. Chraňte ENC krabičku před extrémními teplotami, nenechte ji na rozpálené palubní desce a nenechávejte ji v zimě v autě - zkrátíte ji životnost.
10. Kredit v ENC se převádí do dalších let po celou dobu její životnosti.Nabíjet je možné i přes SMS ale pouze s chorvatskou SIM kartou.
11.Kdy koupit ? Kdykoliv, dle údajů hrvatského autoklubu budou na mýtnicích v prodeji non stop.
Víc už mne nenapadá, případné dotazy odpovíme.Mějte se fajnově a plaťte méně, když už to jde :-) ahoj a v Chorvatsku čau Vašek