Letiště ve Splitu

Vašek Ravlyk, 31.10.2013 přečteno: 3126x

už nestačí a tak se v Kašteli bude stavět a letiště bude rozšířeno.Jak ukázal vývoj v posledních letech, nestačí terminál letiště Split - Kaštela 20 km severně z centra Splitu nárůstu cestujících. Za letošních devět měsíců prošlo letištěm 1 420 427 cestujících, což je téměř stejný počet, jaký se loni uskutečnil za celý rok. Je tedy reálný předpoklad, že za celý letošní tok to bude přibližně 1 570 000 cestujících při průměrném letošním nárůstu o 11 procent. V srpnu zaznamenalo letiště dokonce svůj historický měsíční rekord ? téměř 345 000 cestujících. Na zvýšení se podepsal i vstup Chorvatska do Evropské unie ? vzrostly zejména počty turistů z Velké Británie, Švédska a Francie a naopak poklesly počty turistů z Ruska a Ukrajiny.
Je tedy celkem přirozený, že starý terminál letiště už nestačí. Projekt jeho rozšíření je již schválen příslušnými úřady a je vypracována veškerá dokumentace. V současné době čeká na územní rozhodnutí a po něm bude následovat výběrové řízení na dodavatele prací.
Investice, která má hodnotu 60 milionů euro, bude znamenat rozšíření uzavřené plochy letiště o 34 500 metrů čtverečných, čímž se kapacita letiště zvýší na 2 miliony cestujících ročně a plocha vzroste na 102 hektarů. Současně s tímto rozšířením bude terminál přizpůsoben schengenským předpisům pro činnost hraničního přechodu (včetně automatického třídění zavazadel).
Na financování projektu se budou podílet i finanční prostředky z fondů Evropské unie.
Předpokládá se, že stavební práce na rozšíření terminálu by měly být zahájeny po letní sezóně roku 2014.
Zdroj informací:
Slobodna Dalmacija: www.slobodnadalmacija.hr