Red Bull Air Race v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 10.4.2014 přečteno: 2132x

"Red Bull Air Race", který bývá označován za Formuli 1 ve vzduchu o víkendu 12.-13.4. v Rovinji. Seriál mistrovství světa se skládá z osmi závodů, které se konají v sedmi zemích na třech kontinentech. Úvodní závod proběhl na přelomu února a března nad modrými vodami Arabskému zálivu v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Hostitelem druhého závodu bude krásné chorvatské letovisko Rovinj na severním pobřeží Jadranu, v Istrii, a to ve dnech 12. až 13. dubna. Dalšími zastávkami seriálu bude Putrajaya v Malajsii, Gdyně v Polsku, Ascot ve Velké Británii, Fort Worth a Las Vegas ve Spojených státech. Celá letošní série bude zakončena začátkem listopadu v Číně.
V elitní kategorii startuje dvanáct pilotů, mezi nimiž nechybí ani několik obhájců titulu z předchozích let, např. v současné době úřadující světový šampion Angličan Paul Bonhomme, mistr světa z roku 2008 Rakušan Hannes Archa a další světové špičky, mezi něž patří i Čech Martin Šonka.
V závodě prolétávají piloti slalomovou dráhu rychlostí až 430 km/h, kličkují ve výšce15 až 25 metrů mezi branami a pylony, kterých se nesmějí křídly dotknout. Od letošní sezóny mají všechny stroje stejné motory a vrtule a záleží tedy jen na umění a obratnosti pilotů, který z nich bude nejrychlejší, nejúspěšnější a proletí dráhu i bez trestných bodů.
Pořádání Red Bull Air Race bude znamenat pro Chorvatsko premiéru, protože se zde dosud tyto závody nikdy neuskutečnily. Velkou výzvou bude pro piloty zdejší vítr, který často způsobuje problémy na Jadranu. Pokud bude v den závodu opravdu foukat, značně ztíží podmínky soutěže. Závodní dráha bude v Rovinji postavena nad severním pobřeží, v bezprostřední blízkosti historického jádra města, čímž napínavá podívaná získá i neobvyklou a jedinečnou kulisu.Takže na závodech :-) V