Baron Gautsch

Vašek Ravlyk, 25.5.2016 přečteno: 1543x

Od dubna byla v Chorvatském muzeu cestovního ruchu v Opatiji otevřena výstava "Baron Gautsch, první oběť první světové války v Istrii,která byla poprvé představena před dvěma lety ke stému výročí potopení lodi. Výstava v pulském Historickém a námořním muzeu tehdy probíhala koncem sezóny a na podzim, takže ji většina turistů nemohla navštívit.
Parník "Baron Gautsch" byl ve své době nejmodernějším civilním plavidlem rakousko-uherské flotily. Byl postaven v roce 1908 v loděnicích v Dundee ve Velké Británii a poté obstarával hlavní lodní spojení jižního a severního Jadranu. Na lince Terst – Pula - Mali Lošinj – Zadar – Split - Dubrovník – Kotor mohl převézt až 300 cestujících - převážně bohatou klientelu. Začátkem první světové války začal evakuovat rakouské občany a vojáky z bojiště v boce Kotorské. Při jedné plavbě najel na lokalitě mezi Brijunskými ostrovy a městem Rovinj na rakouskou minu a během sedmi minut se potopil. Z 529 cestujících jich přežilo jen 190.
Vrak parníku "Baron Gautsch" byl objeven v roce 1951 a dnes patří mezi nejatraktivnější potápěčské objekty v Evropě.
Na výstavě jsou k vidění předměty z archivu Historického a námořního muzea a privátních sbírek. Jsou mezi nimi dobové fotografie, dokumenty, předměty lodního vybavení, porcelánové talíře s emblémem lodi, příbory, skleničky, konvice, lahve a osobní předměty.
Výstava potrvá až do 15. října 2016. Vstupné je 15 kun.Takže kdo to berete přes Istrii, určitě zajděte. Vašek