Poplatky na dálnicích v Chorvatsku 2017

Vašek Ravlyk, 10.5.2017 přečteno: 2462x

Od 3. dubna 2017 se zvýšily dálniční poplatky v průměru o 5 procent na dálnicích, které provozuje společnost Hrvatske autoceste. Týká se to těchto dálnic:

A1 Záhřeb (od exitu Bosiljevo2) – Split – Ploče,
A3 Bregana Záhřeb – Lipovac,
A4 Záhřeb – Goričan,
A5 Beli Manastir – Osijek – Svilaj,
A10 Hranice s Bosnou a Hercegovinou – Ploče,
A11 Záhřeb – Sisak.

Zdražením se srovnaly kilometrové sazby mýtného na dálnicích, které provozuje společnost Hrvatske autoceste, s vyššími sazbami společnosti Autocesta Rijeka Zagreb. Sazba za kilometr se tak zvyšuje z 0,460 kun na 0,483 kun.
Zvýšením cen dálničních poplatků vyhověla chorvatská vláda požadavku Světové banky, která podmínila poskytnutí půjčky ve výši dvou miliard eur na refinancování dluhů z doby výstavby dálnic zvýšením příjmů z mýtného.
Podle nového ceníku společnosti HAC motorista zaplatí za osobní vozidlo ze Záhřebu do Zadaru (exit Zadar1) 121 kun (dříve 117 kun), do Splitu (exit Dugopolje) 181 kun (dříve 174 kun) a až na konec dálnice A1 u přístavu Ploče (exit Čarapine) 232 kun (dříve 223 kun).
Mýtné za most na ostrov Krk (Krčki most) a tunel Sveti Ilija se nezměnilo.
Další zdražení o 10 procent přinese zavedení letního tarifu mýtného, který bude platit od 1. června do 30. září na dálnicích společnost HAC a ARZ, tedy na výše zmíněných dálnicích HAC, dálnici A6 Rijeka – Záhřeb a mostu na ostrov Krk. Sezónní zdražení se netýká nákladních automobilů a autobusů.
Tak se přípravte na pár kun navíc, ale co bych za ty jejich dálnice dal u nás !! Vašek