Jachtaři na Jadranu

Vašek Ravlyk, 2.4.2017 přečteno: 2059x

Pár zajímavostí o jachtařích na Jadranu a zkuste se v některé skupině najít :-))
Jachtaři při svých plavbách utráceli průměrně 100 eur denně, přitom výdaje charterových jachtařů byly ve srovnání s ostatními jachtaři ,tj. těmi, kteří přijeli na vlastních lodích, přibližně dvojnásobné. Na tom se však značnou částkou podílely náklady na charter jachty. Mezi těmito jachtaři nejvíce utráceli Francouzi, Rusové a Angličané, mezi ostatními jachtaři pak Italové.
Hlavním informačním zdrojem o jachtingu v Chorvatsku byly zkušenosti z předchozích plaveb, dále internet 29 %, doporučení rodiny a přátel 24 %. Veletržní akce přilákaly jachtaře jen v 4 % případů.
Přes 77 % jachtařů byli vysokoškoláci, každý druhý pocházel z rodiny vykazující měsíční příjem přes 3 500 eur. Ve srovnání o ostatními turisty – hosty hotelů, kempů a soukromých domů jsou jachtaři lépe situovaní, vzdělanější a starších ročníků.
Zahraniční jachtaři bývají často věrni Jadranu – 75 % se jich více než třikrát plavilo po Jadranu; ale v roce 2012 bylo 11 % z nich na plavbě jachtou poprvé. Mezi charterovými jachtaři bylo 16 % poprvé na Jadranu, u jachtařů z vlastní lodí to bylo jen 6 %. Těch nejvěrnějších charterových jachtařů bylo nejvíce ze Slovinska a Rakouska, nejvíc nových jachtařů z této skupiny pak bylo ze Švédska, z Británie a z Francie.
Do výchozího přístavu přijíždí 69 % automobilem, pak následuje příjezd plavidlem 15 %. Letadlem se do výchozího místa dopravuje asi 14 % jachtařů.
Pokud jde o charter plavidla, 77 % jachtařů si jachtu najímalo bez skipera, asi 20 % si najímalo jachtu se skiperem nebo s posádkou.
Tak ahoj Vašek
P.S. a na fotce určitě poznáte mojí oblíbenou zátoku Rasotica