Bol s ohnutým rohem

Vašek Ravlyk, 20.11.2018 přečteno: 1627x

Tak to máme na Brači kapku jinak. Proslulý výběžek Zlatý roh (Zlatni rat) se slavnou pláží v Bolu už nevypadá tak, jak jste ho znali. Zasáhla totiž matka příroda! Extrémní jugo a devítimetrové vlny přeházely oblázky a zcela změnily tvar výběžku.Změna tvaru je nejvýznamnjší za posledních 20 let.
Tenhle přírodní úkaz dlouhý 630 metrů tvoří oblázky a v hlavní sezoně se na jeho ploše prý nachází až pět tisíc rekreantů. Zajímavost Zlatého rohu netkví ale jen v tom, že jako mys ční do moře, ale třeba i v tom, že během roku často vlivem vln mění svůj tvar. Někdy lehce na jih, jindy na sever. A právě kvůli devítimetrovým vlnám a silnému větru o rychlosti až 120 km/h, který Dalmácii předminulý víkend zasáhl, teď jeho špička směřuje silně doprava a téměř tvoří pravý úhel.
To samozřejmě neuniklo pozornosti cestovatelů a fotografů a zvláštní snímky jindy téměř dokonalého útvaru začaly kolovat po sociálních sítích. A právě tam se nyní vedou vzrušené diskuze o tom, zda chorvatská chlouba a zároveň ochranná známka zdejšího turismu není nadobro změněná.
Místní ale situaci klidní. Podle nich se jedná o běžný úkaz a pláž během pár dní opět nabere své staré podoby. Po zimě se na ni pak nahrnou další a další davy turistů. Mezi nimi třeba také surfaři, kteří pláž vyhledávají pro silnější vítr, který na ni vane. Ostatně, podívat se sem můžete i vy. Vstup na Zlatý roh je zdarma, placené je pouze parkoviště, které ale nevyjde příliš draho,cca 100 korun za den. Užít si zde můžete horké sluníčko, průzračně modrou vodu a v neposlední řadě i místní architekturu nebo sto let staré borovice, které poskytnou příjemný úkryt.Takže se těšte na příští léto a do Bolu určitě zajeďte. Vasa