Chorvatsko na dně EU ? Ceny v Chorvatsku 2019

Vašek Ravlyk, 22.6.2019 přečteno: 2468x

Všichni, kteří letos vyrazíte na Jadran občas budete prskat, když Vás překvapí cenová hladina některého zboží.Ale realita pro normálního Chorvata je daleko složitější a pro Vaši lepší představu jsem z volných zdrojů připravil následující příspěvek.
Je tedy skutečně Chorvatsko na dně EU? Platí více než Španělé a mají jenom polovinu platu ?

Průměrná mzda v Chorvatsku je až o 40% vyšší než průměrná mzda v Rumunsku. Kupní síla rumunských občanů je ale však výrazně vyšší než kupní síla chorvatských občanů - podle údajů Eurostatu si mohou Rumuni dovolit o 10% více zboží a služeb, než si mohou dovolit obyvatelé Chorvatska.
Průměrná mzda v Chorvatsku v dubnu 2019 činila 6434 kun, což představuje meziroční nárůst o 2,7%
A tak je důvod jednoduchý: ceny v Chorvatsku jsou mnohem vyšší než v Rumunsku, ale také v mnoha dalších evropských zemích, kde jsou průměrné mzdy podstatně větší než chorvatské. Podle údajů zveřejněných Eurostatem jsou potraviny například o 50% dražší než v Rumunsku, dražší o 23%, 20%, 15% je oblečení a obuvi,bydlení,energie...
Ale jídlo je levnější než Chorvatsku, například ve Španělsku, kde je průměrný plat 1749 eur, což je dvakrát vyšší než v Chorvatsku, pak v Estonsku, kde průměrný plat je o 41% vyšší než průměrná chorvatská mzda a naše Česká republika. V Polsku, Portugalsku a na Slovensku a stejně jako v sousedním Slovinsku, kde je průměrný plat 1186 eur.
Cenová hladina v Chorvatsku je ve srovnání s příjmy velmi vysoká. To platí zejména pro ceny potravin, ale také o cenách komodit, energií a služeb, které v posledních letech poměrně stabilně rostly. Proto Rumuni mohli i přes nižš mzdy nakupovat více zboží a služeb než Chorvati. Stručně řečeno, koš zboží v Rumunsku je levnější než v Chorvatsku - vysvětluje Dr. Ljubo Jurčić ze Záhřebské ekonomické školy.

Košík zboží v Chorvatsku je jednoduše - drahý. Například, chléb v Chorvatsku stojí o 15 procent více než v Nizozemsku, s průměrnou čistou mzdou 2152 EUR - dva a půlkrát více než v Chorvatsku, kde bylo 844 EUR. Nejlevnější v Chorvatsku je maso,ve srovnání s průměrnou cenou EU nejlevnější jídlo na trhu, které stojí 85% průměrné ceny v EU. Tato cena je podstatně nižší než v Německu, Irsku nebo Nizozemsku, kde je maso o 23% dražší než průměr EU, ale maso je pro občany stále mnohem dostupnější než pro občany v Chorvatsku. Chorvatská cena je také vyšší než cena masa v Estonsku, Polsku a České republice, kde je průměrný plat vyšší než v Chorvatsku.

Například Polsko má v porovnání s Chorvatskem průměrnou čistou mzdu (polský plat je vyšší o 27 eur), ale ceny jsou podstatně nižší. Zatímco ceny potravinářských výrobků v Chorvatsku dosahují 97% průměru EU, v Polsku a stejné ceny jsou pouze 69% EU. Cena chleba je například na úrovni 68% průměru EU a chléb v Chorvatsku je o tři procenta dražší než průměr. Ovoce a zelenina, které byly v Chorvatsku v posledních letech drahé, jsou na úrovni cen 94% průměru EU: v Rumunsku činí cena ovoce a zeleniny 54% průměru EU, 69% v Polsku, 79% v České republice a 89% ve Slovinsku.

Ekonomové již varovali, že Chorvati jsou v průměru mnohem více zadluženi než obyvatelé jiných nových členských států Unie. Kromě toho platy v Chorvatsku v posledních deseti letech rostly pomaleji než v jiných nových členských státech. V důsledku toho je v Chorvatsku podstatně nižší disponibilní příjem než v ostatních transformujících se členech EU, tj. Nižší kupní síla.
Připomínám vám, že již několik let je kupní síla občanů Chorvatska druhá nejhorší v EU: od roku 2016, kdy Rumunsko překonalo Chorvatsko, si mohou dovolit méně než obyvatelé Chorvatska pouze Bulhaři.

Za posledních deset let se kupní síla chorvatských občanů zvýšila minimálně : vzrostla z 60% průměru EU v roce 2008 na 63% v roce 2018. Současně vzrostla kupní síla rumunských občanů z 53% na 70% průměru EU. V tomtéž období vzrostla kupní síla v Lotyšsku z 59 na 70 procent, Polsku - které bylo v roce 2008 prakticky stejně, jako Chorvatsko dokonce na 77 procent průměru EU.
Buďme rádi, že se máme dobře,dovolenou si užívejte, Chorvatům držte palce a při placení se usmívejte. O dovolené se nic jiného steně nesluší.Pokud budete v Chorvatsku žít, můžete si občas na výši cen zanadávat. Přeji Vám hezkou dovolenou a budu se na vás těšit u nás na Brači. Vašek