Místo tuňáka navigační zařízení :-))

Vašek Ravlyk, 13.1.2020 přečteno: 1078x

Chorvatský rybář Darko Bigava, který koncem týdne lovil tuňáky a makrely v oblasti Elafitských ostrovů, na svém člunu Marian II chytil v asi 200 metrové hloubce do svých sítí poměrně specifický 130 cm dlouhý záhadný předmět s hmotností asi 100 kilogramů s lany, senzory a plováky.
Po zveřejnění fotografie tohoto objektu na internetu spolu se žádostí o identifikaci byl po nějakém čase chorvatský rybář telefonicky kontaktován osobou, která se představila jako zástupce amerického námořnictva a požádala jej o urychlené a bezpodmínečné vrácení předmětu.
Chorvatský rybář však požadoval od amerického námořnictva 20000 chorvatských kun (cca 3 000 dolarů) za poškozené rybářské sítě a za nečekanou službu, kterou námořnictvu USA vytažením předmětu poskytl. Po dalších telefonických jednáních, které se dostaly do slepé uličky, nakonec rybáře kontaktovala osádka lodi amerického námořnictva speciálního určení Bruce C.Heezen, která "náhodou" pracovala ve stejné mořské oblasti a zopakovala naléhavý požadavek na vrácení amerického majetku. Ukázalo se, že chorvatský rybář Darko je bývalý válečný veterán z 90. let, který má pro strach uděláno. Bednu zamkl do garáže a nadále trval na svém původním požadavku kompenzace od USA. Nepomohly ani urgence, že vojenská loď musí rychle odplout plnit úkoly do Tichomoří, kde na ni čeká 3. úderný svaz amerických těžkých letadlových lodí. "
Podle posledních dostupných informací se nakonec několik Američanů spolu s příslušníky chorvatské pobřežní stráže dostavilo na rybářovu loď, kde mu byla na místě zaplacena požadovaná suma peněz. Zařízení bylo následně přemístěno na palubu plavidla Bruce C.Heezen a to pak odplulo do Itálie.
Později internetoví odborníci zjistili, že předmět, za jehož autorstvím je Stennis (vesmírné centrum NASA v Mississippi), je přímo propojen s vyspělými systémy, jako je HIPAP, který zajišťuje přenos zvuku a geografické určování polohy pro podvodní navigaci a dá se použít pro různé účely.
Takže se taky nikdy nedejte :-)) a na Brači koukejte pod vodu, kdyby něco V