Další chorvatská nej

Vašek Ravlyk, 3.9.2022 přečteno: 351x

Největší ostrov
Dlouhou dobu se za největší ostrov ze všech 1185 chorvatských ostrovů považoval Krk. Dnes to není zcela jasné, a tak se řadí na stejnou příčku společně s ostrovem Cres. Oba dva ostrovy najdete v Kvarnerském zálivu a oba se těší velké popularitě. Nová měření ukazují jejich rozlohu 405, 78 km².

Nejmenší obydlený ostrov
Nejmenším ostrovem, na kterém žijí lidé, je Krapanj. Zároveň je to ostrov s nejníže položeným bodem – pouhých 7 metrů nad mořem. Krapanj najdete v severní Dalmácii a jeho rozloha je 0,4 km². Je známý pro lov mořských hub, za kterými se lovci potápí až do hloubky 40 metrů pod hladinu moře. Na ostrůvek se můžete dostat z pevniny, z vesnice Brodarice, odkud vyráží každou hodinu člun.

Město s největším počtem obyvatel
stejně jako u nás se na této přední příčce nachází hlavní město země. V Chorvatsku je to tedy Záhřeb. Má necelých 707 000 obyvatel. Přestože se nenachází na seznamu TOP chorvatských destinací, rozhodně toto město za návštěvu stojí. Jeho jediná nevýhoda je, že neleží u moře.

Nejvyšší hora
Nejvyšší horu Chorvatska by mnozí čekali ve známém a dominantním pohoří Velebit, není to však pravda. Nejvyšší horou Velebit je Vaganski vrh s výškou 1758 m, ale nejvyšší horou Chorvatska je hora Sinjal v Dinárských horách, konkrétně v pohoří Dinara na jihovýchodě země u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Dosahuje výšky 1831 metrů. Nejedná se však o nejvyšší horu tohoto pohoří. Tou je Troglav o výšce 1913 metrů, který se však nachází na straně Bosny a Hercegoviny.

Největší přírodní jezero
Vranské jezero s rozlohou 30,2 km² najdete v severní Dalmácii asi 1 kilometr směrem do vnitrozemí od obce Pakoštane. Je největším přírodním jezerem Chorvatska a žije v něm spoustu druhů ryb.

Největší národní park
Plitvická jezera s rozlohou 295 km² jsou největším národním parkem v zemi u Jadranu. Už jste navštívili toto unikátní místo plné krasových útvarů kaskád a vodopádů? Pokud ne, vřele doporučujeme, a to klidně i nyní na podzim, kdy mají své jedinečné kouzlo. A hlavní výhoda? Nepotkáte tu téměř ani nohu! Od roku 1979 je dokonce zapsán na seznamu UNESCO.

Nejstarší národní park
O tuto příčku se dělí Plitvická jezera a Paklenica. Oba národní parky byly vyhlášeny v roce 1949. NP Paklenica najdete nedaleko Zadaru v pohoří Velebit a obdivovat můžete soutěsky, kaňony a skály.

Největší jeskyně
V Chorvatsku se nachází velké množství jeskyní, z nichž tím největším komplexem je jeskyně Cerovac na jihu přírodního parku Velebit. Skládá se ze tří jeskyní – Dolní, Střední a Horní. Komplex je celkem dlouhý okolo 5,5 km, ale to jsou jen probádaná místa. Předpokládá se, že je ve skutečnosti ještě mnohem větší. Můžete tu obdivovat úžasné krasové útvary a je také místem nálezu koster jeskynního medvěda !
Tak sretan put Vašek
P.S. obrázek kláštera / pustinja / Blaca u nás na Brači



Chorvatská nej :-))

Vašek Ravlyk, 2.9.2022 přečteno: 373x

Těžko budete hledat někoho, kdo by Chorvatsko ještě nenavštívil. Stačí překonat tisíc kilometrů a jste u moře! Stálice mezi prázdninovými destinacemi Čechy dostává neustále a bylo to tak i letos. Nejen kvůli dostupnosti autem, slunečnému podnebí a průzračnému moři, ale také pro mnohé přírodní rezervace a dokonalá historická centra měst.
Kdo by neznal národní park Krka s překrásnými vodopády, Plitvická jezera, přístav a historické centrum Dubrovníku a Trogiru, čerstvé ryby, sladko-slané sýrové rohlíky nebo smetanovou zmrzlinu, která je vám servírovaná někdy i s představením. Takových zážitků bych vyjmenoval celý seznam. Připravil jsem pro vás pár fakt, které jste o Chorvatsku možná ještě neslyšeli. A našel jsem jich hned několik. Pusťme se do nich.
Chorvatsko, to není jenom pevnina. Kromě nejoblíbenějších pevninských letovisek jako jsou Split, Dubrovník, Pula, Zadar, Umag nebo Makarská riviéra máte v této zemi k dispozici více než tisícovku ostrůvků, ostrovů a souostroví. Díky tomu má země jedno z nejčlenitějších pobřeží světa.
Počtem hodin, ve kterých uvidíte v Chorvatsku slunce na obloze, sbalí do kapsy dokonce i takovou zemi, jako je australské Sydney. Slunce se na obloze udrží téměř tři tisíce hodin.
Spojte obě nej dohromady a navštivte například ostrovy ze všech nejslunnější, Brač a Hvar. Příjemně si na nich odpočinete navíc i mimo sezónu.Takže honem naplánujte podzimní dovolenou. Další nej přijdou příště, hezký konec léta třeba na Brači přeje Vasa

Ceny v Chorvatsku 2022

Vašek Ravlyk, 6.8.2022 přečteno: 547x

Dálnice, pohonné hmoty, potraviny a další.... další
Chorvatsko je jednou z těch zemí, kde jsou poplatky za použití dálnic stále ještě vybírány prostřednictvím mýtných bran. Neexistuje tedy nic jako chorvatská dálniční známka, ať již reálná nebo virtuální. Určitou výjimku sice představuje sleva při pořízení elektronické platební jednotky ENC. Návštěvníci Chorvatska v naprosté většině případů platí poplatky při průjezdu mýtnou branou v hotovosti nebo platební kartou. Pozor si je třeba dát na to, že v některých branách je možná pouze platba kartou. Je proto potřeba pozorně sledovat značení.

S cenami je to potom následovně: vozidla jsou rozdělena do kategorií, klasické osobní auto spadá do kategorie I (dvě nápravy, výška do 1,9 m), auto s přívěsem potom do kategorií II nebo III podle počtu náprav přívěsu a jeho hmotnosti.
Jinými slovy, úsek od slovinských hranic do oblasti střední Dalmácie tak vyjde řidiče osobního automobilu na nějakých 800 Kč podle konkrétní destinace (resp. konkrétního sjezdu).
Pohonné hmoty jsou v Chorvatsku v tuto chvíli o něco málo nižší než v České republice a kolísají v rozmezí v přepočtu od 42 Kč do 45 Kč (13,00 kn – 13,80 kn).
Ten, kdo se chystá do Chorvatska, musí počítat s tím, že si za místní chorvatské speciality v restauraci lehce připlatí. Ryby a další „lepší jídla“ vyjdou cca dvakrát dráž než jídla u nás. Ovšem u mnoha restaurací najdete nabídky v podobě denního menu, které jsou již víceméně srovnatelné s cenami českých restaurací. To platí i pro jídla, jako je pizza, která také většinou patří k těm, jež jsou i pro početnější rodinu cenově přijatelná. Do této kategorie lze počítat také špagety, nebo oblíbené lasagne.
Co se týká cen např. za zmrzlinu, bude to již pohled veselejší. Za kopeček zmrzliny se aktuálně v Chorvatsku platí nějakých 10-12 kun (zhruba 32-40 Kč), což je stejné jako v našich turistických destinacích, nemluvě o tom, že porce jsou v Chorvatsku většinou větší.

Chorvaté nabízejí v mnoha destinacích výrobky z domácí pekárny, které bohatě zasytí i v pravé poledne a lze jimi bez problémů nahradit oběd. Různé pirohy nebo tradiční chorvatská specialita burek přijdou v přepočtu na necelých 60 korun. Koblihy, které jsou plněny domácím džemem, většinou stojí necelých 30 korun.
Ceny potravin v obchodech lze ve srovnání s našimi označit jako stejné nebo mírně vyšší, ale je to dáno i tím, že se dovolenkáři zkrátka pohybují v lukrativních destinacích. Jogurt za 5 kun (16 Kč) našince jen těžko překvapí, stejně jako chléb ve stejné cenové relaci. PET lahev s vodou seženete také za 5 kun, v menších obchůdcích přímo na pláži samozřejmě dráž, typicky kolem 10 kun. Nezapomeňte, ze PET lahve jsou v Chorvatsku vratné a platí se za ně záloha. To samé se týká plechovek.
Výletní lodě jsou cenově trochu náročnější. Celodenní výlety spojené i s obědem vás zabaví na celý den, ale je potřeba si za ně více připlatit. Na klasický celodenní lodní výlet je třeba počítat s cenou nějakých 300 kun na osobu, tedy asi tisíc korun. Pro čtyřčlennou rodinu se potom již jedná o nezanedbatelnou investici.
A jak je to s cenou piva? To je samozřejmě v Chorvatsku dražší než u nás, toto srovnání ale není tak úplně fér. Ceny piva v České republice jsou i přes zdražování v poslední době světově unikátní a není mnoho míst, kde si dáte pivo za tak nízké ceny, tím spíše v turistických destinacích. V Chorvatsku proto za půllitr „točeného“ zaplatíte nejčastěji zhruba 25 kun, tj. 82 Kč.
Každá legrace něco stojí, a tak je to i s dovolenou v Chorvatsku. Rozhodně to ale není tak, že by ceny v této krásné zemi skokově narostly do té míry, aby se stala pro Čechy nedostupnou. Ceny v Chorvatsku, resp. v jeho přímořských resortech, v zásadě odpovídají tomu, o jak lukrativní a hojně navštěvované místo se jedná.
Takže " Dobro došli do Jadrana " těšíme se na vás Vasa