Česko - chorvatský slovníček pro turisty

Vašek Ravlyk, 18.4.2024 přečteno: 119x

Blíží se nám dovolené, tak malá inspirace pro delší víkendy. Chorvaty vždy snaha o komunikaci v jejich mateřštině velmi potěší.
Zde je seznam 100 nejpoužívanějších turistických slovíček v česko-chorvatském slovníku:

Ahoj - Bok
Ano - Da
Ne - Ne
Dobrý den - Dobar dan
Dobré ráno - Dobro jutro
Dobrou noc - Laku noć
Prosím - Molim
Děkuji - Hvala
Ano, prosím - Da, molim
Ne, děkuji - Ne, hvala
Kde je...? - Gdje je...?
Kolik to stojí? - Koliko to košta?
Jídlo - Hrana
Pití - Piće
Restaurace - Restoran
Hotel - Hotel
Pláž - Plaža
Autobus - Autobus
Letiště - Zračna luka
Vlak - Vlak
Bankomat - Bankomat
Peníze - Novac
Směnárna - Mjenjačnica
WC - WC, zahod
Pomoc - Pomoć
Nemocnice - Bolnica
Policie - Policija
Turista - Turist
Mapa - Karta
Město - Grad
Vesnice - Selo
Hora - Planina
Moře - More
Jezero - Jezero
Řeka - Rijeka
Ostrov - Otok
Památka - Znamenitost
Vstupenka - Ulaznica
Plavat - Plivati
Slunce - Sunce
Písek - Pijesak
Voda - Voda
Pivo - Pivo
Víno - Vino
Káva - Kava
Čaj - Čaj
Zmrzlina - Sladoled
Restaurace - Restoran
Menu - Meni
Snídaně - Doručak
Oběd - Ručak
Večeře - Večera
Maso - Meso
Ryba - Riba
Kuře - Piletina
Zelenina - Povrće
Ovoce - Voće
Chléb - Kruh
Sýr - Sir
Máslo - Maslac
Džem - Marmelada
Sůl - Sol
Pepř - Papar
Lékárna - Ljekarna
Slunečník - Suncobran
Koupelna - Kupaonica
Ložnice - Spavaća soba
Klimatizace - Klima uređaj
Televize - Televizor
Internet - Internet
Wi-Fi - Wi-Fi
Telefon - Telefon
Fotografie - Fotografija
Kamera - Kamera
Film - Film
Fotoaparát - Aparat za fotografiranje
Památka - Spomenik
Kostel - Crkva
Hrad - Dvorac
Muzeum - Muzej
Park - Park
Zahrada - Vrt
Zoo - Zoološki vrt
Nákup - Kupovina
Trh - Tržnica
Suvenýr - Suvenir
Dárky - Pokloni
Taška - Torba
Šperky - Nakit
Tričko - Majica
Plavky - Kupaći kostim
Šortky - Kratke hlače
Boty - Cipele
Sandály - Sandale
Sluneční brýle - Sunčane naočale
Klobouk - Šešir
Deštník - Kišobran
Letecký lístek - Avionska karta
Výlet - Izlet
Průvodce - Vodič

Zemětřeseni v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 7.4.2024 přečteno: 100x

Otřesy půdy o síle 4,3 stupně / 3.dubna / zasáhly v noci na středu chorvatský Dubrovník. Epicentrum zemětřesení bylo podle deníku Večernji list 30 kilometrů severozápadně od černohorského Nikšiče. Z oblasti nejsou hlášeny žádné vážnější škody.
„Byly to kratší otřesy, ale pocítili jsme je,“ uvedl jeden z obyvatel Dubrovníku pro Večernji list. „Dubrovník je staré město, to něco vydrží,“ tvrdil dále.

Černohorští seismologové určili, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce 13 kilometrů, uvedl Večernji list s tím, že otřesy pocítili také obyvatelé černohorské metropole Podgorice.

Zmíněnou oblast zasáhlo v polovině března zemětřesení o síle 5,2 stupně, které způsobilo menší materiální škody v podobě opadané omítky či poškozených komínů. Po něm následovaly asi tři desítky menších otřesů.
Už jste slyšeli o možnosti spojit fotovoltaiku, vytápění tepelným čerpadlem a ohřev vody?

Černou Horu v dubnu 1979 zasáhlo katastrofální zemětřesení o síle sedmi stupňů, při němž zahynula více než stovka lidí. U nás na Brači bylo také cítit, ale škody žádné a vše zůstalo při starém a v pořádku. Pohledem na bolský klášter končím zprávičku. Hezkou neděli všem Vašek

Letecká záchranná služba v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 25.3.2024 přečteno: 65x

Během velikonočního víkendu začíná v Chorvatsku standartně fungovat vrtulníková záchranná služba.
HHMS / Helikopterska hitna medicinska služba / bude mít čtyři základny - ve Splitu, Rijece, Záhřebu a Osijeku - a celá dohoda, která by byla uzavřena s poskytovateli služeb vrtulníků, kterým je Zahřebský letecký závod, na tři roky, se odhaduje zhruba na 18 milionů eur bez DPH.

HHMS bude k dispozici 24 hodin sedm dní v týdnu a odhad nákladů byl proveden na základě 4500 letových hodin. Odhad nákladů HHMS pro region Rijeka 7 milionu EUR, pro Split 8 milionů EUR, pro Záhřeb 0,4 milionů EUR a Osijek 2,6 milionů EUR. Vybraný uchazeč poskytne vhodné vrtulníky v souladu s technickou specifikací vhodné pro HHMS a letovou posádku nebo piloty. Ministerstvo zase poskytne zdravotnický personál, lékaře, zdravotnické techniky a zdravotní sestry.

HHMS, stejně jako ve většině členských států EU, se pro každodenní provoz doporučuje tříčlenná posádka složená z jednoho pilota, zdravotnického technika a pohotovostního lékaře. Lékař bude mít dvojí roli , na jedné straně bude pomáhat lékaři na pohotovosti nebo podle potřeby během letu, ale bude také pomáhat pilotovi během letu jako člen technik HHMS-člen posádky. Vybraný operátor HHMS bude mít povinnost vyškolit zdravotnického technika pro tuto druhou roli. Pro noční provoz se doporučuje čtyřčlenná posádka složená ze dvou pilotů, zdravotnického technika a pohotovostního lékaře. Předmět zadávání zakázek bude rozdělen do skupin, takže jeden uchazeč bude schopen nabídnout jednu skupinu, základnu nebo všechny skupiny. V každém ze čtyř regionů bude zřízena základna na státním letišti s ubytováním pro posádku a hangárem vrtulníku, který zajišťuje linkovou údržbu. Základny jsou navrženy tak, aby poskytovaly rychlou reakci na tísňová volání, takže během dne musí být posádka ve vzduchu maximálně pět minut po zaznění alarmu. Během noci musí být posádka ve vzduchu do 15 minut po zaznění poplachu.

Ministerstvo bude platit fixní poplatek za provoz HHMS jednou měsíčně a variabilní poplatky se budou počítat také měsíčně za pracovní minutu letu vrtulníkem. Existují také pokuty, které by provozovatel zaplatil, kdyby například nedodržel lhůty během vzletu. O určení naléhavosti, tj. Použití HHMS, rozhodne lékař, který se nachází v jednotce lékařské zprávy číslo 194. Vrtulníky budou muset mít zdravotnické prostředky a vybavení , které nesmí být starší než dva roky. Budou tedy muset mít defibrilátor, transportní mechanický ventilátor, aspirátor, dva perfuzory (infuzní pumpa se stříkačkou) a nosítka. Vrtulník musí také poskytovat možnost přepravy inkubátorů pro bezpečnou přepravu novorozenců. Doporučená cestovní rychlost vrtulníku musí být alespoň 120 uzlů a schopnost letět alespoň 240 námořních mil plus rezervy.

V současné době v Chorvatsku zatím neexistovala specializovaná pohotovostní lékařská služba pro vrtulníky . Za posledních patnáct let bylo chorvatské letectvo hlavním partnerem při poskytování přepravních služeb vrtulníků. Občas, když nebyly k dispozici finanční prostředky HRZ, byly pro lety v nemocnicích použity vrtulníky MUP a vládní letadla. V roce 2015 založilo ministerstvo zdravotnictví HHMS na čtyři měsíce v oblasti Rijeky a Splitu v pilotním projektu, který byl primárně financován z půjčky od Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj. Projekt HHMS během turistické sezóny v Dubrovnicko-neretvanské župě byl zahájen v roce 2016 a byl organizován a financován místními orgány, ministerstvem vnitra a ministerstvem zdravotnictví. Mimochodem, týmy okresních ústavů pro urgentní medicínu v roce 2019 měly více než 770 000 intervencí.
Tímhle krokem se stává Chorvatsko další zemí EU se standartním leteckým provozem a my na ostrově Brač, máme plně vybavenou helikoptéru v případě potřeby k dispozici do 15 minut.Doufejme, že ji nikdo z nás nebude potřebovat. Hezké léto všem Vasa