Pozdrav z Brače
Tak nám to léto pomalu startuje a z ostrova pozdravuje poděbradská partička, která testuje, jak to Poseidon připravil na letošní rok.Domácí ještě řežou a pilujou ale čeští unijní mazáci už zahájili aktivní rekreování.Jurica nahodil molo a salát od hobotnice taky od loňska nezapomněl.Pokud se nám podaří příští týden zprovoznit inteligentní meteostanici budete mít spoustu čerstvých informací o počasí v Sumartinu "on line " a to včetně teploty vody.Tak držte palce. Zdar Vašek
Poplatky na dálnicích v Chorvatsku 2017
Od 3. dubna 2017 se zvýšily dálniční poplatky v průměru o 5 procent na dálnicích, které provozuje společnost Hrvatske autoceste. Týká se to těchto dálnic:
A1 Záhřeb (od exitu Bosiljevo2) – Split – Ploče,
A3 Bregana Záhřeb – Lipovac,
A4 Záhřeb – Goričan,
A5 Beli Manastir – Osijek – Svilaj,
A10 Hranice s Bosnou a Hercegovinou – Ploče,
A11 Záhřeb – Sisak.
Zdražením se srovnaly kilometrové sazby mýtného na dálnicích, které provozuje společnost Hrvatske autoceste, s vyššími sazbami společnosti Autocesta Rijeka Zagreb. Sazba za kilometr se tak zvyšuje z 0,460 kun na 0,483 kun.
Zvýšením cen dálničních poplatků vyhověla chorvatská vláda požadavku Světové banky, která podmínila poskytnutí půjčky ve výši dvou miliard eur na refinancování dluhů z doby výstavby dálnic zvýšením příjmů z mýtného.
Podle nového ceníku společnosti HAC motorista zaplatí za osobní vozidlo ze Záhřebu do Zadaru (exit Zadar1) 121 kun (dříve 117 kun), do Splitu (exit Dugopolje) 181 kun (dříve 174 kun) a až na konec dálnice A1 u přístavu Ploče (exit Čarapine) 232 kun (dříve 223 kun).
Mýtné za most na ostrov Krk (Krčki most) a tunel Sveti Ilija se nezměnilo.
Další zdražení o 10 procent přinese zavedení letního tarifu mýtného, který bude platit od 1. června do 30. září na dálnicích společnost HAC a ARZ, tedy na výše zmíněných dálnicích HAC, dálnici A6 Rijeka – Záhřeb a mostu na ostrov Krk. Sezónní zdražení se netýká nákladních automobilů a autobusů.
Tak se přípravte na pár kun navíc, ale co bych za ty jejich dálnice dal u nás !! Vašek
Jachtaři na Jadranu
Pár zajímavostí o jachtařích na Jadranu a zkuste se v některé skupině najít :-))
Jachtaři při svých plavbách utráceli průměrně 100 eur denně, přitom výdaje charterových jachtařů byly ve srovnání s ostatními jachtaři ,tj. těmi, kteří přijeli na vlastních lodích, přibližně dvojnásobné. Na tom se však značnou částkou podílely náklady na charter jachty. Mezi těmito jachtaři nejvíce utráceli Francouzi, Rusové a Angličané, mezi ostatními jachtaři pak Italové.
Hlavním informačním zdrojem o jachtingu v Chorvatsku byly zkušenosti z předchozích plaveb, dále internet 29 %, doporučení rodiny a přátel 24 %. Veletržní akce přilákaly jachtaře jen v 4 % případů.
Přes 77 % jachtařů byli vysokoškoláci, každý druhý pocházel z rodiny vykazující měsíční příjem přes 3 500 eur. Ve srovnání o ostatními turisty – hosty hotelů, kempů a soukromých domů jsou jachtaři lépe situovaní, vzdělanější a starších ročníků.
Zahraniční jachtaři bývají často věrni Jadranu – 75 % se jich více než třikrát plavilo po Jadranu; ale v roce 2012 bylo 11 % z nich na plavbě jachtou poprvé. Mezi charterovými jachtaři bylo 16 % poprvé na Jadranu, u jachtařů z vlastní lodí to bylo jen 6 %. Těch nejvěrnějších charterových jachtařů bylo nejvíce ze Slovinska a Rakouska, nejvíc nových jachtařů z této skupiny pak bylo ze Švédska, z Británie a z Francie.
Do výchozího přístavu přijíždí 69 % automobilem, pak následuje příjezd plavidlem 15 %. Letadlem se do výchozího místa dopravuje asi 14 % jachtařů.
Pokud jde o charter plavidla, 77 % jachtařů si jachtu najímalo bez skipera, asi 20 % si najímalo jachtu se skiperem nebo s posádkou.
Tak ahoj Vašek
P.S. a na fotce určitě poznáte mojí oblíbenou zátoku Rasotica