Chytání ryb v Chorvatsku
Každej rok se cyklicky opakují dotazy, jak je to s chytáním ryb na Jadranu.V loňkém roce byl novelizován zákon upravující rekreační a sportovní rybolov v Chorvatských teritoriálních vodách.
Podle Zákona o morskom ribarstvu z roku 2010 může zahraniční turista na Jadranu provozovat rekreační a sportovní rybolov.K oběma aktivitám je třeba povolení Ministerstva zemědělství, rybolovu a rozvoje venkova.Bacha ale prodejní místa nejsou stejná.
Povolenku k rekreačnímu rybolovu - chorvatsky Dozvola za rekreacijski ribolov se prodává prostřednictvím sítě místních poboček nebo zmocněných agentur a prodejen. Seznam prodejních míst je k dispozici na stránkách ministerstva: www.mps.hr. U nás na Brači je to na adrese KŠR ARBUN Porat 27, Supetar
Cizinec, tedy vy, si může koupit pouze denní nebo vícedenní povolení k rekreačnímu rybolovu na moři:
na 1 den - stojí 60 kun
na 3 dny - stojí 150 kun
na 7 dní - stojí 300 kun
na 30 dní - stojí 700 kun
Při koupi rybářského povolení se předkládá pouze pas. Žádný další doklad není třeba.
Denně je povoleno ulovit maximálně 5 kg ryb a jiných mořských živočichů.
Při rekreačním rybolovu na moři se smí používat následující rybářské náčiní:
nanejvýš dva pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu;
nanejvýš 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu;
nejvýš 2 pruty pro lov přívlačí s maximálně 3 návazci na každé šňůře;
nanejvýš 2 pruty s háčkem pro lov hlavonožců;
nanejvýš 2 kusy náčiní pro lov velkého červa.
Pro lov velkejch ryb, třeba tuňáků,mečounú,plachetníků se vydává zvláštní povolení:
na 1 den - stojí 120 kun
na 3 dny - stojí 300 kun
na 7 dní - stojí 600 kun
na 30 dní - stojí 1500 kun
Povolení k sportovnímu rybolovu - Dozvola za športski ribolov ,prodává Hrvatski savez za športski ribolov na moru zase prostřednictvím jednotlivejch rybářských spolků a zmocněných prodejen. Seznam prodejních míst je k dispozici na stránkách svazu: www.hssrm.hr.pro nás na Brači je to zase KŠRPD ARBUN
Petra jakšića 6
21400 SUPETAR
Osoba za vezu: JERKA PAPIĆ
Tel/mob: 021/631-092, 091/522-2534
Do sportovního rybolovu patří především podmořský rybolov, tzn. rybolov harpunou, při němž není povoleno používat potápěčský přístroj a lovec se musí pohybovat pouze za použití vlastní síly. Podmořský rybolov lze provozovat jen přes den, od východu do západu slunce. Je povoleno použití podvodní svítilny.
Cizinec si může koupit pouze denní nebo vícedenní povolení k sportovnímu rybolovu na moři:
na 1 den - stojí 60 kun
na 3 dny - stojí 150 kun
na 7 dní - stojí 300 kun
na 30 dní - stojí 700 kun
Při koupi povolení k sportovnímu rybolovu se předkládá zase pas. Povolení je platné pouze s předložením členského průkazu Chorvatského svazu pro sportovní rybolov na moři nebo národního svazu pro sportovní rybolov jiné země.
Při sportovním rybolovu na moři se smí používat následující rybářské náčiní:
nanejvýš dva pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu;
nanejvýš 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu;
nanejvýš 2 pruty pro lov přívlačí s maximálně 3 návazci na každé šňůře;
nanejvýš 2 podvodní pušky
Chovejte se proto prosím podle zákona a slušně, případné další informace najdete na : http://www.mps.hr/
Hezkej pobyt a rybařinu Vám přeje Vašek
Novinky z Brače
Po návratu z Brače pár novinek.Apartmán číslo jedna po přestavbě dost prokoukl a myslím, že se Vám bude líbit.Aktualizaci na stránkách jsme nestihli ale zkusíme tenhle malej dluh během pár týdnů dát dopořádku.Stinnou stránkou je rozkopaná silnice před penzionem z důvodu kanalizace na kterou sice Chorvati v dnešní blbý době sehnali 20 milonů kuna ale termín nestihli.Takže 15.6. ztichnou stroje ale asfalt hotovej nebude a povrch bude jenom křemičito štěrkový.Řečeno jasně a stručně, bude se víc prášit.S chorvatskými zaměstnanci jsme se dohodli a na častějších úklidech, tak aby jste pokud možno nic nepoznali, ale když, tak moc prosím o letošní mírnou shovívavost.Malá daň za čistší moře a plnění mezinárodních úmluv o ochraně Středozemního moře.Dodělává se přístav v Sumartinu,Dalmatino nezdražil a skvělý srdele nebo pržneni gavun stoji pořad 30 kuna a nemají chybu.Karlovačko v lahvi za 13 kuna, točený velký Laško pivo za 12 což ujde.Při našem odjezdu lehce fouklo jugo, vzalo vodu od Afriky a před barákem jsme měli 24 stupňů, naprosto fantastický ale s tím v červnu spíš nepočítejte.Kajaky jsou super ale pojedou v kapku přísnějším režimu aby nebyly hned po sezóně odepsaný.Zničenej katamarán,zatopenej podvodní skůtr,vodou dolitá nádrž na benzín a další drobnosti by se už neměly opakovat.Koupili jsme sice mercedes mezi skůtry od ńěmecký firmy Prijon ze speciálního HTP plastu ale všechno, taky nevydrží.Domluvíte se proto se službou, nebudete ho tahat po ostrejch skalách, nebudete narážet do skal a předáte si ho z ručky do ruky.Pokud to bude fungovat, budou k dispozici, pokud ne, půjdou pod zámek:-) Mějte se a hezký víkend, na Brači je krásně Vasa
P.S. foto je z pokládky kanalizace
Plitvice do TOP TEN
Americký server CNN Travel zařadil Plitvická jezera do žebříčku "10 most beautiful waterfalls" teda desítku nejkrásnějších vodopádů světa :-). Tahle asi největší přírodní atrakce Chorvatska získala třetí místo, hned za Niagarou a havajským vodopádem Hanakapi'ai.
V krátký charakteristice Plitviček se v článku píše: "Kdyby se Grand Canyon pokryl zeleným mechem, jeho dno zaplnily skvrny šestnácti jezer a jeho stěny protkaly tisíce vodopádů, trochu by se podobal Národnímu parku Plitvická jezera".
Atady už máte těch 10 nejkrásnějších vodopádů světa:
Niagarské vodopády (USA a Kanada)
Hanakapi'ai (Havajské ostrovy, USA)
Plitvická jezera (Chorvatsko)
Iguazu (Brazílie a Argentina)
Yosemitský vodopád (USA)
Viktoriiny vodopády (Zambie a Zimbabwe)
Sutherland (Nový Zéland)
Gullfoss (Island)
Salto Angel (Venezuela)
Langfoss slapovi (Norsko)
Takže kdo budete mít chuť vemte to z dálnice na starou silnici do parku Plitvice a nebudete litovat, počítejte ale s minimálně polodenním výletem.Stojí však rozhodně za to ahoj Vasa