Mikuláš v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 8.12.2008 přečteno: 4489x

Nejenom u nás v Čechách ale i v Chorvatsku je tradice svátku sv. Miluláše stále velmi živá a podobně jako u nás obdarovává sv. Mikuláš doprovázený čertem, který je tu nazýván Krampus, především děti. Navštěvuje je a naděluje jim nejrůznější sladkosti a dobroty. V Chorvatsku je rozšířenější druhý způsob mikulášské nadílky: děti si v předvečer svátku, tedy 5. prosince, pečlivě vyčistí boty a postaví je na okno. Druhý den ráno v nich najdou dárek od Mikuláše, jaký si zaslouží. Bývají to sladkosti, ovoce či suché plody.
Jsou však i některá místa, kde se svátek sv. Mikuláše slaví velmi pozoruhodným způsobem. Největší oslavy probíhají každoročně v městečku Komiža na ostrově Visu, kde je den sv. Mikuláše, 6. prosince, i Dnem města Komiža. Ve městě je svatomikulášská tradice velmi živá - vždyť jeho dominantou je od 13. století benediktinský klášter sv. Mikuláše, zvaný Muster na vyvýšenině nad městem, přestavěný v dalších staletích v reprezentativní soubor převážně barokních staveb. Na kopci nad městem, u malého starého kostelíka sv. Mikuláše se pak v souladu s prastarou tradicí spálí jako oběť svatému Mikuláši stará loď, což symbolizuje dík a vděčnost Komižanů za ochranu zdejších rybářů a celé obce v právě končícím roce. A Komižané potřebují světcovu ochrannou ruku již proto, že právě na moři a z moře žijí. Ve farním kostel sv. Mikuláše se pak slouží jako díkuvzdání slavnostní mše, po níž následuje velké lidové procesí.
Od kdy se v Komiže pálí loď na počest sv. Mikuláše, není přesně známo, ale máto již velmi starou tradici. Její kořeny sahají do doby před řadou tisíciletí, kdy zde usedlí Ilyrové pálili lodě na počest svého boha, známého pod chorvatským jménem Vodnjan.
Oslavy v Komiži jsou velmi populární v celém regionu. Zvědaví návštěvníci přijíždějí i z dalekého okolí. Ze Splitu je na tyto oslavy organizována linka katamaránů.
P.S. a na fotečce je pro znalce, samozřejmě Komiža.
ahojky Vasa