Jak to bylo v roce 2008 ?

Vašek Ravlyk, 26.2.2009 přečteno: 3463x

Z prvních údajů ministarstva za turisam po skončení sezóny vyplýval za loňský rok jen velmi mírný vzestup počtu turistů v Chorvatsku. V uplynulých letech počet turistů, kteří strávili svou dovolenou v Chorvatsku, každoročně výrazně stoupal: v roce 2007 to bylo o 7 % a v roce 2006 o 4 %. Podle oficiálních statistik se za loňský rok zvýšil počet příjezdů o necelé procento, což představuje téměř 11,3 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,4 milionu a podstatně menší část na domácí turisty, pouze1,85 milionu. Všichni dohromady uskutečnili 57 milionů noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.
Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,55 milionu). Následují Italové (1,17 milionu), Slovinci (1,04 milionu), Rakušané (814 tisíc) a na pátém místě jsou turisté z Česka (623 tisíc). Další místa obsadili Francouzi, Poláci, Maďaři, Nizozemci atd.
Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 %, opět snížil, a to o 7 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4,1 milionu noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.
Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté (6,1 milionu) před organizovanými (3,3 milionu).
Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a vilách (4,2 milionu), v soukromí (2,6 milionu) a v kempech (1,9 milionu). V hotelech však uskutečnili méně noclehů než v soukromí: průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,7 na jednoho turistu, v soukromí pak 6 noclehů. Přestože se počet turistů ubytovaných v soukromí lehce zvýšil (o 2 %), počet přenocování v soukromí se snížil o 12 %.
Nejvíce turistů zavítalo do Istrijské župy (2,7 milionu), Primorsko-goranské župy (tj. Kvarner, 2,2 milionu), Splitsko-dalmatské župy (1,7 milionu), Zadarské župy (1,1 milionu), Dubrovnicko-neretvanské župy (986 tisíc) a Šibenicko-kninské župy (823 tisíc).
Pokud mám být konkrétní co se týká Penziónu Don Felder, počet návštěvníků u nás vzrostl o 3%, máme přes 1100 noclehů a jsme již 3. sezónu největšimi ubytovaleli na jižním Brači.Asi to bude tím, že všichni u nás ubytovaní, jsou taky přihlášení a jsou za ně zaplaceny všechny taxi, ale to už je jiná písnička :-) Vasa