ZOO v Sutivanu na Brači

Vašek Ravlyk, 22.8.2009 přečteno: 4921x

V lesích v blízkosti malého letoviska Sutivan směrem na Milnu , teda na severním pobřeží ostrova Brač, 7 km západně od Supetaru, se nachází „Přírodní park Sutivan“ (Park prirode Sutivan), jehož součástí je i zvláštní zoologická zahrada. Nemají tu žádné lvy a tygry, nejsou tu ani populární opice nebo bazény s lachtany, a přesto ji děti milují. Mohou tu vidět zvířata zdejší oblasti - osly, koně jelena, pávy, ovce, kozy, kohouty, divoké prase, jakož i jejich mláďata. A pro děti z města, ať už chorvatských nebo českých je to dost velikej zážitek.
Ty si tu mohou také hrát na zdejším hřišti, které nabízí vynalézavé možnosti zábavy . Spokojeni jsou tu však i dospělí z jejich doprovodu – zdejší restaurace poskytuje velmi dobré občerstvení a posilnění. A pokud by si chtěli sami zasportovat, jsou tu k dispozici různá hřiště, např. na plážový volejbal, malou kopanou, košíkovou a bocciu.
A kdo vlastně přišel s myšlenkou založit tady na severním pobřeží středodalmatského ostrova Brač tento rajský koutek zdejší přírody? Zakladatelkou a majitelkou této zoologické zahrady je rodina Jurićů, nadšenců, milovníků přírody a přátel dětí. Rodina se sem přistěhovala teprve začátkem 90. let minulého století z bosenské Zenice, prodala domek v Sutivanu a za získané peníze koupila v blízkosti 16 tisíc m2 půdy a na ní vybudovala tento přírodní park.
Takže malej námět na výlet pro případ horšího počasí ale to Vám asi na našem ostrově nehrozí :-) čauec Vasa