Sezóna v Chorvatsku pokračuje :-)

Vašek Ravlyk, 26.8.2009 přečteno: 4689x

Naše tradiční chorvatská mozaika využívající zdrojů v podobě českého vysílání radiožurnálu je zase tady, tentokrát s už několika poprázdninovými novinkami.Víte, že ....... ?
Chorvatští rodiče budou letos poprvé kupovat dětem školní učebnice ze svého. V chorvatském vnitrozemí zahynul pyrotechnik, který se snažil zneškodnit nevybuchlou protipěchotní minu. Splitské vězení odmítlo přijmout k výkonu trestu vězně, byl totiž opilý. tak čtěte dál a dozvíte se fšechno :-)

Školní rok se pomalu blíží, a to i v Chorvatsku. Letos poprvé budou rodiče muset žákům kupovat učebnice za své peníze - a i když vláda ústy chorvatské premiérky vyhlásila nakladatelům boj ve snaze udržet nízké ceny, ne vždy se to daří. Jen pro ilustraci - soubor učebnic pro prvňáčky stojí v přepočtu přes dva a půl tisíce korun. Cena sady se navíc může lišit a cenový rozdíl není nevýznamný - až pět set korun.
Chorvatsko přemýšlí, co dál s cestovním ruchem. Podle statistik je turistům k dispozici 23 pětihvězdičkových hotelů s celkovou kapacitou bezmála osmi tisíc lůžek, dalších sedmadvacet tisíc návštěvníků může bydlet ve 134 čtyřhvězdičkových hotelech. Hodně se diskutuje o tom, zda stavět další luxusní a drahá letoviska, nebo zda sázet na lidovější ceny. Například v oblastech Zadaru a Šibeniku není ani jediný pětihvězdičkový hotel a investoři se do jejich budování zatím nijak nehrnou.
Vnitrozemí Chorvatska zatím asi s nárůstem počtu turistů počítat nemůže - i proto, že dosud nese následky války. Včera zahynul u města Petrinj poblíž Sisaku pyrotechnik, který se snažil zlikvidovat protipěchotní minu. Chorvatské úřady tvrdí, že většina země je bezpečná - nebezpečí by určitě nemělo hrozit na pobřeží ani poblíž hlavních tahů k rekreačním letoviskům.
V Pule můžete ve 21 hodin vyrazit na koncert moderní hudby v podání mladých chorvatských talentů, Narodni Trg v Zadaru chystá vystoupení klapy Kadena, a to také na 21. hodinu.
Pokud půjdete měnit koruny nebo eura do směnárny, můžete narazit na hodně odlišné kurzy - v některých, pro mne trochu záhadných případech, dostanete dokonce i víc, než vám dají v bance. Ale obvykle počítejte s výrazně menším množstvím vyplacené chorvatské měny. V bance máte jistotu, a to přibližně v následující výši: Splitská banka nabízí za 100 českých korun 26,86 kun, za euro v ní dostanete 7,24 kun.
Ceny benzínu se v nejrozšířenější síti čerpacích stanic INA nezměnily. Litr eurodieselu vás vyjde na 7,23 kun, benzín Eurosuper stojí 7,99 kun. Pohonné hmoty bez označení Euro jsou o něco levnější, ale především pro novější a citlivější motory je nikdo s klidným svědomím nedoporučuje.
Hraniční přechody hlásí zvýšený provoz na výjezdu ze země, a to především na přechodech do Slovinska - konkrétně to jsou přechody Macelj, Plovanija a Pasjak. Přechod Kaštelj čelí zvýšenému náporu na vjezdu i na výjezdu z Chorvatska.
Silničáři hlásí mírně zvýšený provoz na pobřeží Jadranu, což není v sezóně nic neobvyklého. Žádné výraznější dopravní komplikace byste řešit neměli. Bez většího čekání projedete podle posledních informací i místy, kde se vybírá mýto. Zítra počítejte s uzávěrou místní komunikace Orehovica - Škurinje, objížďka vede přes Rijeku.
I zítra nás čeká slunečné a teplé počasí, teploty na pobřeží budou mezi 29 a 33 stupni. Ve vnitrozemí očekávejte polojasno a teploty mezi 26 a 28, místy narazíte především ráno na mlhu.
Naše potápěčská skupina dorazila v pořádku na ostrov, dnešek už tráví na lodi a naplno potápí, azuro 32 stupňů, moře 27 stupňů, viditelnost 30 metrů, termoklina v 18 metrech, čauec Vasa