Rok 2009 v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 21.2.2010 přečteno: 3014x

V minulých letech počet lidiček, kteří strávili svou dovolenou v Chorvatsku, každoročně stoupal, ale loni poprvé klesl o necelá 3 %. Podle oficiálních statistik přijelo do Chorvatska 10,9 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,3 milionu a podstatně menší část na domácí turisty 1,6 milionu. Domácí i zahraniční turisté uskutečnili 56,3 milionu noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.
Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,58 milionu, o 2 % víc než v roce 2008). Následují Italové (1,20 milionu, o 3 % víc než v roce 2008), Slovinci (1,01 milionu, o 3 % méně než v roce 2008), Rakušané (882 tisíc, o 2 % méně než v roce 2008) a na pátém místě jsou turisté z Česka (607 tisíc). Další místa obsadili Poláci, Francouzi, Maďaři, Nizozemci, Slováci atd.
Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 % na 669 tisíc, opět snížil, a to o více než 2 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4 miliony noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.
Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté 6,2 milionu před organizovanými 3,2 milionu.
Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a komplexech 4,5 milionu, v soukromí 2,6 milionu, v kempech 2 miliony a v marinách 664 tisíc. V hotelech však uskutečnili méně noclehů než v soukromí: průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,6 na jednoho turistu, v soukromí pak 7,2 noclehů. Nárůst počtu turistů i počtu přenocování zaznamenaly pouze levnější typy ubytování: kempech se ubytovalo o 5 % více turistů a v soukromí o necelá 3 % více turistů. Velký pokles v počtu turistů nastal u hotelového ubytování - o téměř 14 % a k podobnému snížení došlo i v počtu přenocování.
Co se týká peněz, bude hodnocení roku mnohem méně příznivé než u zmíněných fyzických ukazatelů. Výsledky za celý rok ještě nejsou zpracovány, ale podle známých výsledků za 9 měsíců se odhaduje výše příjmů z chorvatského cestovního ruchu na 6,4 miliardy eur, což znamená snížení o 15 % oproti předchozímu roku, kdy příjmy činily 7,5 miliardy eur.Když vztáhnu uvedený čísla na náš penzión Don Felder, jsme s necelými 1100 noclehy za sezónu dále největšimi ubytovateli, alespoň co se týká přihlášených dušiček, v Sumartinu a pokles počtu ubytovaných jsme nezaznamenali.Díky moc a ať se Vám na Brači líbí. Čauec V:-)
Zdrojem data Ministarstvo turizma