Marco Polo zase pluje

Vašek Ravlyk, 4.6.2010 přečteno: 4382x

Trajekt Marko Polo, kterej narazil na břeh loni v říjnu v okolí Situ, opět pluje po několikaměsíční opravě po své původní trase. Přitom nebylo vůbec jistý, zda tato chlouba chorvatské flotily pro osobní námořní přepravu a jeden z největších trajektů společnosti Jadrolinija neskončí ve šrotu.
Marko Polo, plující na rychlé pobřežní trajektové lince Rijeka - Split - Stari Grad - Korčula - Dubrovník - Bari, narazil tehdy přídí do ostrova Sit, západně od ostrova Pašman. Naštěstí se na lodi nacházelo jen 41 cestujích, 64 členů posádky a 18 vozidel a nikdo nebyl zraněn. Přes veškerou snahu odborníků na záchranné akce tam zůstal zaklíněn celých 27 dní. Havarovaný trajekt se stal turistickou atrakcí, cílem lovců senzací a nakonec i terčem vtipů, z nichž nejpovedenější je návrh nového sloganu pro Jadroliniji: "Plavíme se i po ostrovech" :-) legra ne ??
Příčinou nehody byla klasicky chyba členů posádky, kteří porušili pravidla o bezpečnosti plavby, způsobili škodu na majetku a ohrozili lidské životy. Udělali navigační chybu, když zapomněli na stanovené pozici změnit kurz, podle něhož by loď bezpečně proplula mezi ostrovem Pašman a Sit. Zodpovědní pracovníci byli suspendováni a byly jim uděleny pokuty ve výši od 10 tisíc do výše 25 tisíc kun.
čauec Vasa