Kolik teda má Chorvatsko ostrovů ?

Vašek Ravlyk, 19.6.2010 přečteno: 4791x

Před několika dny proletěla zprávami otázka, kolik že má Chorvatsko ostrovů, údaje se různí a pokud začnete pátrat po faktech zjistíte, že se zásadně liší, proč ? To je celkem jasný ale k pravdě Vám to moc nepomůže¨.
Chorvatské pobřeží je poseto mnoha ostrovy, který patřej asi mezi hlavní lákadla pro turisty. Vypadá to ale, že skutečný počet ostrovů zůstává záhadou. Země sama neví, kolik jich má a brání se tím, že je těžké to spočítat. Webu listu Croatian Times mluví nejméně o pěti číslech.
Reklamní plakáty, které nechal vyvěsit chorvatský státní úřad pro cestovní ruch, hlásí 1244 ostrovů. Odborníci z kartografického oddělení chorvatského hydrografického institutu (HHI) ale tento údaj označují za špatný a zmiňují ostrovů 1246.
Návštěvník turistického webu Istria.com se naopak dočte o 1233 ostrovech, poznamenal deník Jutarnji List. Do roku 2003 přitom Chorvatsko mělo oficiálně zaregistrováno 1185 ostrovů. Tento údaj je ale i podle odborníků již zastaralý.
Jen z leteckých fotografií je obtížné prokázat, co je ostrov, útes nebo skalisko. Také nemáme dostatek lidí, abychom řádně určili terén," vysvětlil Pijo Bročić z HHI, proč se Chorvatsko nemůže ostrovů dopočítat. Dodal, že institut se proto věnuje spíše tvorbě navigačních map než sčítání ostrovů.Pokud je někdo spočítáte na 100% domluvíme se na nějaký velký odměně :-) čauec Vasa