Začíná sklizeň mandarinek
Sklizeň mandarinek se v posledních letech stala v jihodalmatském přímoří velkým turistickým hitem. Nejde jen o pasivní účast na sklizni těch nádherně vonících šťavnatých plodů, nýbrž o aktivní sběr mandarinek samými turisty na ohromných plantážích, z nichž největší jsou v deltě řeky Neretvy.
Ještě v polovině minulého století bychom v bažinách delty a zatopených ramenech řeky Neretvy nenašli ani jediný citrus a místní obyvatelům, zabývajícím se v té době pouze rybolovem na malých plochách suché půdy, se o pěstování citrusů jakéhokoli druhu, nezdálo oni v nejdivočejších snech. V padesátých letech 20. století však došlo k zásadnímu zvratu: v deltě byly zahájeny velkorysé meliorační práce, kterých se po řadu let účastnili jugoslávští i zahraniční odborníci. Díky tomuto náročnému projektu se delta změnila ze zanedbaného opomíjeného regionu v jednu z nejperspektivnějších a nejúrodnějších oblastí tehdejší Jugoslávie. Tisíce hektarů půdy, odvodněné a chráněné před negativními účinky pronikající mořské vody a před záplavami, začaly vydávat své plody. Díky velmi úrodné půdě a příznivému středomořskému klimatu produkovala delta od začátku 60. let zprvu především zeleninu, ale postupně ovládly deltu Neretvy citrusy, především mandarinky středozemní (Citrus deliciosa), které se nyní pěstují na více než 50 procentech zdejší půdy. Roste tu přibližně 1 300 000 stromů mandarinek, které ročně dávají přes 60 000 tun tohoto oblíbeného ovoce. A ploch osázených mandarinkami ještě dále přibývá. Plánuje se, že za pět let produkce vzroste na 150 000 tun. Není divu, že se delta často označuje za "chorvatskou Kalifornii".
Mandarinky však nejsou jedinými zástupci rozsáhlého rodu citrusových stromů, které se v Chorvatsku pěstují. S úspěchem se tu pěstují i pomerančovníky, citronovníky, v malém množství i grapefruity. Z ostatních plodin se tu velmi dobře daří i mandloním, fíkovníkům a vinné révě.Dobrou chuť,naše citroníky budou k otrhání tak za měsíc :-) Vasa