Poklady Jadranu

Vašek Ravlyk, 15.12.2012 přečteno: 2310x

Jedinečný potápěčský průvodce po vracích chorvatského Jadranu je tady.Po deseti letech od výdání Tajemství Jadranu je tady další rozšířené vydání potápěčského superprůvodce.Kategorija
Arheologija
Pomorstvo
Turističke monografije
Vodiči
ISBN
Autor
Danijel Frka
Jasen Mesić
Nakladnik
Adamić
Godina izdanja
2012
Broj stranica
390
Dimenzije
210mm x 280mm
Kniha se jmenuje - Blago Jadrana - ronilački vodič po olupinama hrvatskog Jadrana česky Poklady Jadranu - potápěčský průvodce po vracích chorvatského Jadranu. Knihu opět vydalo nakladatelství Adamić. Má formát 21 x 28 cm, tvrdou vazbu. Poprvé byla představena v listopadu na letošním mezinárodním knižním veletrhu Interliber v Záhřebu.
Téměř dvojnásobný rozsah knihy ,390 stran oproti 210 stranám starého průvodce, svědčí o šíři jejího záběru. Zahrnuje na 60 podmořských lokalit od Istrie až po jižní Jadran,ve starý knize jich bylo jen 24, kde se nacházejí vraky potopených lodí a havarovaných letadel. Podrobně se zabývá místy, kde byly nalezeny, jejich nákladem, který se zachoval v jejich útrobách, a nejpravděpodobnějšími příčinami a okolnostmi jejich havárií aj. Kniha seznamuje i se zajímavými a dojímavými lidskými osudy, které jsou s námořními katastrofami v jadranským vodách spojené. Velkou předností nové knihy je její mimořádně bohaté vybavení fotografiemi, mapkami, kresbami. Jen nádherných, převážně barevných fotografií je v knize na 500. Přibližují dnešnímu čtenáři např. potopená antická plavidla, středověké plachetnice, novodobé osobní parníky i moderní vojenská plavidla z druhé světové války, a seznamuje čtenáře i s drahocenným nákladem, který převážely.
Informuje velmi podrobně o veškerých skutečnostech, týkajících se potápění k vrakům: o přístupu k vrakům z hlediska potápěčské bezpečnosti, o hloubce, v níž se pozůstatky nacházejí, o jejich viditelnosti na místě, o dostupnosti lokality, o mořských proudech v místě, o životě podmořských organizmů v dané lokalitě, o tom, jakou kvalifikaci, znalosti a dovednosti musí mít potápěč k návštěvě jednotlivých vraků.
Avšak nejen potápěči budou nadšeni novou knihou. Ta přinese radost i všem milovníků světa pod mořskou hladinou a těm, kdo se zájmem sledují výsledky činnosti podmořských archeologů. Díky nim se lidé zejména v poslední době mohou podrobně seznámit s tím, jakými cestami se ubírala mořeplavba od dávných dob, jakých používala dopravních prostředků, jak se pomočí lodní přepravy rozbíjela dříve i nyní mezinárodní výměna zboří. Odkrývá i zapomenuté lidské tragédie na moři před tisíciletími, staletími i v nové době. Čtenář se v ní doví podrobnosti i o tom, jak docházelo k haváriím letadel na středním Jadranu za druhé světové války.
Kniha zatím vyšla pouze v chorvatštině, připravuje se její překlad do angličtiny a italštiny.No kdo budete mít zájem, zkusíme po ní mrknout :-) hezký víkend všem Vasa