Dálnice ve Slovinsku

Vašek Ravlyk, 12.3.2017 přečteno: 2589x

Na dotazy, kdy bude slovinská dálnice hotová až na chorvatské hranice jednoduchá odpověď od nejpovolanější instituce, tedy DARS.
Podle posledních zpráv ze společnosti DARS, státního podniku, který má na starosti výstavbu a provoz slovinských dálnic, má být úsek dálnice od Ptuje na hraniční přechod Gruškovje/Macelj dokončen před sezónou 2018.
Dálnice A4 od Mariboru na slovinsko-chorvatské hranice měla být původně dokončena v roce 2015.Její první úsek Slivnica – Draženci o délce 19,8 km byl otevřen v roce 2009 a v tom samém roce byl zprovozněn i východní obchvat Mariboru. Důvodem zpoždění výstavby byly problémy s financováním, které nakonec pomohl vyřešit úvěr od Evropské investiční banky (145 milionů eur) a prostředky z Fondu soudržnosti Evropské unie (63,5 milionů eur). Poslední úsek Draženci – Gruškovje se začal stavět v roce 2015. Je dlouhý 13 km. Jedná se o morfologicky a geologicky složitý terén, kde je projektováno sedm nadjezdů, tři podjezdy, dvacet čtyřicet mostů, jeden tunel a tři exity.Celková hodnota investice je 251 milionů eur.Takže se těšte, protože i když to jde ve Slovinsku pomalu, jde to pořád lépe než u nás. U nás nejde nic a nikde.Všem hezké léto V