Jak je to se žraloky v Chorvatsku ?

Vašek Ravlyk, 2.11.2019 přečteno: 1577x

V Chorvatsku není jen jeden žralok, jak se občas píše ale je jich tam spousta a to různě velikých a nejen teď.

Máme se tedy bát?

Upřímně, oni tam ti žraloci jsou stále, byli tam i loni, když jste se v pohodě projížděli na lehátku, a pokud se nestane nějaká velká přírodní katastrofa, budou tam i příští rok. To, že se jeden nebo dva kusy (poprvé byl žralok spatřen u Šibeniku, pak u Korčuly a nakonec na Makarské) podařilo zdokumentovat, vůbec nic neznamená. Celkem tu totiž žije na až 28 druhů žraloků a to včetně těch nejnebezpečnějších.

Podle The Telegraph je od roku 1900 v Chorvatsku zaznamenáno celkem 25 útoků, z toho 12 bylo smrtelných. Jen pro zajímavost, ve stejném období bylo v Itálii útoků 50, smrtelných 11, v Řecku po 24 útocích zemřelo 13 osob, v Černé Hoře nepřežili dva z celkem tří napadených lidí. Ale je zase fakt, že Černá Hora má jen malý kousek pobřeží a o Slovinsku se nemluví vůbec. Takže jak vidno, panika není na místě.
Upřímně, je mnohem pravděpodobnější, že v Chorvatsku uvidíte delfína, než žraloka.
V podstatě se není třeba nějak víc strachovat. Je důležité si uvědomit, že lidé a média mají rádi senzace, a proto bude paniku vyvolávat každá tmavě modrá igelitka na hladině. Jen celkové zvýšené napětí bude způsobovat množství zamyšlených pohledů mezi vlny a vlnky.

Obecně spíš myslete na to, abyste si v rizikových a neznámých místech vzali boty do vody, protože to, že stoupnete na ježka, naopak docela možné je – a pořádně nepříjemné, to mi věřte. Takže nehledejte v dáli zlověstnou ploutev, ale přímo u nosu bodliny a ostré kameny.

Samozřejmě ale, nesnažte se záměrně podstupovat nějaká rizika, a když už by vás takové setkání přece jen potkalo, tak se vydejte zase pryč svou cestou. A ještě pozor na jednu věc, žralok se v chorvatštině řekne morski pas, takže když ve své okolí uslyšíte spojení „more a pas“, pro jistotu zbystřete :-))

P.S. pro připomenutí jenom tisková zrpáva z roku 2009
U ostrova Brač je pětimetrový žralok, varují chorvatské úřady turisty

18. července 2009 14:58
Chorvatské úřady vyzvaly rekreanty na jadranském ostrově Brač k ostražitosti poté, co byl v jeho okolí spatřen zhruba pětimetrový žralok. Místní rybář ho zahlédl poblíž obce Povlja a byl prý dlouhý jako polovina jeho jedenáctimetrové lodi. Informovala o tom agentura DPA. Úřady již do oblasti vyslaly policejní čluny.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/u-ostrova-brac-je-petimetrovy-zralok-varuji-chorvatske-urady-turisty.A090718_145203_zahranicni_pje
Takže hezký pokoupáníčko a malá pozornost nikdy neuškodí.Vasa