Další chorvatská nej

Vašek Ravlyk, 3.9.2022 přečteno: 389x

Největší ostrov
Dlouhou dobu se za největší ostrov ze všech 1185 chorvatských ostrovů považoval Krk. Dnes to není zcela jasné, a tak se řadí na stejnou příčku společně s ostrovem Cres. Oba dva ostrovy najdete v Kvarnerském zálivu a oba se těší velké popularitě. Nová měření ukazují jejich rozlohu 405, 78 km².

Nejmenší obydlený ostrov
Nejmenším ostrovem, na kterém žijí lidé, je Krapanj. Zároveň je to ostrov s nejníže položeným bodem – pouhých 7 metrů nad mořem. Krapanj najdete v severní Dalmácii a jeho rozloha je 0,4 km². Je známý pro lov mořských hub, za kterými se lovci potápí až do hloubky 40 metrů pod hladinu moře. Na ostrůvek se můžete dostat z pevniny, z vesnice Brodarice, odkud vyráží každou hodinu člun.

Město s největším počtem obyvatel
stejně jako u nás se na této přední příčce nachází hlavní město země. V Chorvatsku je to tedy Záhřeb. Má necelých 707 000 obyvatel. Přestože se nenachází na seznamu TOP chorvatských destinací, rozhodně toto město za návštěvu stojí. Jeho jediná nevýhoda je, že neleží u moře.

Nejvyšší hora
Nejvyšší horu Chorvatska by mnozí čekali ve známém a dominantním pohoří Velebit, není to však pravda. Nejvyšší horou Velebit je Vaganski vrh s výškou 1758 m, ale nejvyšší horou Chorvatska je hora Sinjal v Dinárských horách, konkrétně v pohoří Dinara na jihovýchodě země u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Dosahuje výšky 1831 metrů. Nejedná se však o nejvyšší horu tohoto pohoří. Tou je Troglav o výšce 1913 metrů, který se však nachází na straně Bosny a Hercegoviny.

Největší přírodní jezero
Vranské jezero s rozlohou 30,2 km² najdete v severní Dalmácii asi 1 kilometr směrem do vnitrozemí od obce Pakoštane. Je největším přírodním jezerem Chorvatska a žije v něm spoustu druhů ryb.

Největší národní park
Plitvická jezera s rozlohou 295 km² jsou největším národním parkem v zemi u Jadranu. Už jste navštívili toto unikátní místo plné krasových útvarů kaskád a vodopádů? Pokud ne, vřele doporučujeme, a to klidně i nyní na podzim, kdy mají své jedinečné kouzlo. A hlavní výhoda? Nepotkáte tu téměř ani nohu! Od roku 1979 je dokonce zapsán na seznamu UNESCO.

Nejstarší národní park
O tuto příčku se dělí Plitvická jezera a Paklenica. Oba národní parky byly vyhlášeny v roce 1949. NP Paklenica najdete nedaleko Zadaru v pohoří Velebit a obdivovat můžete soutěsky, kaňony a skály.

Největší jeskyně
V Chorvatsku se nachází velké množství jeskyní, z nichž tím největším komplexem je jeskyně Cerovac na jihu přírodního parku Velebit. Skládá se ze tří jeskyní – Dolní, Střední a Horní. Komplex je celkem dlouhý okolo 5,5 km, ale to jsou jen probádaná místa. Předpokládá se, že je ve skutečnosti ještě mnohem větší. Můžete tu obdivovat úžasné krasové útvary a je také místem nálezu koster jeskynního medvěda !
Tak sretan put Vašek
P.S. obrázek kláštera / pustinja / Blaca u nás na Brači