Pár rad pro maminky s malými dětmi před cestou do Chorvatska

Vašek Ravlyk, 20.11.2023 přečteno: 216x

Chystáte se trávit další dovolenou v Chorvatsku, třeba u nás na Brači :-) společně se svým milovaným zlatíčkem? Má vaše dítě rok, či dva? Pak vás budou zajisté zajímat naše rady a doporučení, které se vám mohou před cestou i v jejím průběhu náležitě hodit. Pro jak staré dítko je dovolená u moře vhodná? Jak jej připravit na cestu? Na tyto a spoustu dalších otázek se vám budeme snažit odpovědět na následujících řádcích.

1. Jak staré dítko zvládne cestu do Chorvatska?
Odpověď na tuto otázku je čistě individuální. Setkat se můžete s rodiči, kteří se nebojí vzít své tříměsíční dítko k moři, ale najdou se i maminky, které raději počkají do dvou – tří let věku dítěte a až pak si začnou užívat dovolenou opravdu plnými doušky. Obecná hranice neexistuje, vždy záleží na způsobu dopravy, dítku i samotné destinaci.

2. Vzít dítěti něco speciálního?
Nutno podotknout, že Chorvatsko je součástí Evropy a EU, naprostou většinu věcí pro děti i rodiče, je možno zakoupit přímo na místě. Vše však záleží pouze na vašich preferencích.

3. Pozor na horko
Děti snášejí horko hůře, než většina dospělých. Dbejte proto na to, aby byly během samotné cesty i v cílové destinaci uchráněny přímému slunci. Během 11 a 14 hodiny byste na sluníčko neměli vycházet ani vy.

4. Dodržujte pitný režim
Dítě pravidelně ochlazujte a doplňujte svůj i jeho pitný režim. Ideální je vlažný nápoj, nikoli ledový!

5. Vybírejte vhodnou dobu
Plánujete-li zahraniční dovolenou u jaderského pobřeží, vybírejte pokud možno termíny mimo hlavní sezonu. Vyhnete se tak náporu turistů i těm největším pařákům.

6. Kvalitnímu výběru by mělo podléhat ubytování. Pokud nejedete s obytným přívěsem, vždy si dopředu zjistěte, jaké služby a kvalitu vaše ubytování nabízí. Dávejte přednost klidným bezpečným místům mimo centra s dobrou dostupnosti moře nebo bazénů, vhodná je možnost zastínění.

7. Nezapomínejte na přestávky
Cestujete-li automobilem, dělejte pravidelné přestávky. Děti během přestávek nenechávejte v autosedačkách. Projděte se s nimi, menší dítka položte na rovné místo, procvičte horní i dolní končetiny, dbejte na občerstvení ať pijí, do většího jídla je nenuťte.

8. Nezapomeňte na pojištění
Před samotnou cestou si sjednejte vhodné pojištění a informujte se o tom, jakým způsobem postupovat v případě návštěvy doktora v turistické destinaci.

9. Maminky, cvičte!
Před samotnou cestou si nastudujte cviky pro dolní končetiny, které rozproudí krev a zabrání případné žilní trombóze, která představuje velké riziko zejména pro těhotné ženy a ženy trávící dlouhou dobu v letadle, či automobilu.

10. Cestování letadlem = sázka na jistotu
Pokud chcete mít jistotu, že vaše dítko cestu do chorvatské destinace zvládne bez komplikací, vsaďte na letadlo. Díky nižšímu tlaku vzduchu menší dítka brzy usnou a cestu poklidně prospí.Menší problémy mohou nastat při vzletu nebo při přistání, nechte je polykat naprázdno, dejte jim občas napít, lehce jim zmáčkněte nos aby se musely nadýchnout ústy, to pomůže. Cesta z Prahy do Splitu nebo Zadaru trvá méně než 2 hodiny, pak ještě UBER,taxi nebo bus a trajekt.

11.Vezměte zásobičku jednorázových plen, vlhkých kapesníčků, štětiček a šetrnou dezinfekci, pár náplastí, antibiotický sirup a paralen.

12. Kvalitní a osvědčené opalovací krémy s faktorem 50, RAID do zásuvky a kvalitní repelent, elektronickou chůvičku na poledne a večer.

13. Nenechávejte dítě nikdy samotné bez dozoru, ani v autě, na pláži nebo dokonce ve vodě.

14. Nepouštějte se během dovolené do žádných dobrodružství, experimentů, ani na výletech ani při vaření. Čím bližší bude dovolená domácímu režimu, tím lépe ji malý človíček zvládne.

15. Takže vidíte, můžete na dovolenou ani to nebude moc bolet :-)

Sretan put a dobro došli milé maminky, budeme se na vás těšit. Vašek

P.S. letní foto ze St.Barbara od nás ze Sumartinu