Zemětřeseni v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 7.4.2024 přečteno: 160x

Otřesy půdy o síle 4,3 stupně / 3.dubna / zasáhly v noci na středu chorvatský Dubrovník. Epicentrum zemětřesení bylo podle deníku Večernji list 30 kilometrů severozápadně od černohorského Nikšiče. Z oblasti nejsou hlášeny žádné vážnější škody.
„Byly to kratší otřesy, ale pocítili jsme je,“ uvedl jeden z obyvatel Dubrovníku pro Večernji list. „Dubrovník je staré město, to něco vydrží,“ tvrdil dále.

Černohorští seismologové určili, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce 13 kilometrů, uvedl Večernji list s tím, že otřesy pocítili také obyvatelé černohorské metropole Podgorice.

Zmíněnou oblast zasáhlo v polovině března zemětřesení o síle 5,2 stupně, které způsobilo menší materiální škody v podobě opadané omítky či poškozených komínů. Po něm následovaly asi tři desítky menších otřesů.
Už jste slyšeli o možnosti spojit fotovoltaiku, vytápění tepelným čerpadlem a ohřev vody?

Černou Horu v dubnu 1979 zasáhlo katastrofální zemětřesení o síle sedmi stupňů, při němž zahynula více než stovka lidí. U nás na Brači bylo také cítit, ale škody žádné a vše zůstalo při starém a v pořádku. Pohledem na bolský klášter končím zprávičku. Hezkou neděli všem Vašek